لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۹

دیدار پاپ فرانسیس با رهبران مسلمان و ارتدوکس در استانبول


دیدار پاپ فرانسیس از مسجد سلطان احمد - استانبول، ۸ آذر

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز شنبه در دومین روز از سفر سه روزه‌اش به ترکیه، از مسجد تاریخی سلطان احمد - معروف به مسجد آبی - در استانبول دیدن کرد. مسجد سلطان احمد در قرن هفدهم میلادی ساخته شده است. پاپ هنگام ادای نماز توسط رحمی یاران، مفتی استانبول در کنار او ایستاد. وی سپس از ایاصوفیه دیدن کرد.

ایاصوفیه در دوره امپراطوری بیزانس کلیسای مسیحیان روم شرقی بود؛ اما پس از فتح استانبول توسط مسلمانان در اواسط قرن پانزدهم میلادی به مسجد تبدیل شد و اکنون موزه است. رهبر کاتولیک‌های جهان امروز با اسقف اعظم بارتولومیو، رهبر ۳۰۰ میلیون مسیحی ارتدوکس جهان، ملاقات می‌کند.

سفر پاپ به ترکیه، کشوری مسلمان اما با قانون اساسی سکولار، در زمانی صورت می‌گیرد که دولت ترکیه با سیلی از پناهجویان روبروست که برای فرار از خشونت دولت خودخوانده اسلامی - داعش - به ترکیه گریخته‌اند. رهبر کاتولیک‌های جهان داعش را برای حمله و تجاوز به حقوق مسیحیان و دیگر اقلیت های دینی در عراق و سوریه محکوم کرد: ”نگرانی اصلی ما این واقعیت است که گروه‌های افراطی و بنیادگرا همه جوامع، و نه فقط مسیحیان و ایزدیان را صرفاً به خاطر هویت قومی و دینی‌شان هدف خشونت‌های وحشیانه قرار می‌دهند.»

پاپ فرانسیس در ملاقات با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، از رهبران مسلمان جهان خواست موضع قاطع‌تری علیه پیکارجویان داعش اتخاذ کنند. وی روز گذشته در ملاقات با محمد گورمز، روحانی مسلمان بلندپایه ترکیه گفت رهبران دینی جهان وظیفه دارند هرگونه تجاوز علیه حقوق و شرافت انسانی را محکوم کنند.

پاپ فرانسیس چهارمین رهبر کاتولیک‌های جهان است که از ترکیه دیدن می‌کند.

XS
SM
MD
LG