لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۰

وزیر خارجه آمریکا در امارات: تلاش جهانی نیاز است که ایران را به رفتار مثل یک «کشور عادی» وادار کند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه رفتار ایران را در منطقه خاورمیانه «بدخیم» خواند و به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که آمریکا و متحدان عربش در خلیج فارس می خواهند به جمهوری اسلامی ایران نشان دهند که اقداماتش هزینه بسیار بالایی دارد.

وزیر خارجه آمریکا در مرحله آخر سفر خود در دیدار از امارات متحده عربی، با ولیعهد ابوظبی نیز ملاقات کرد.

مایک پمپئو هشدار به جمهوری اسلامی ایران را طی اقامت کوتاهش در امارات متحده عربی، که میزبان حدود ۵ هزار نیروی آمریکایی است، صادر کرد.

او گفت آنچه امروز بیشترین تمرکز ما را دارد این است که با توانایی مالی ایران برای ادامه این رفتار بد مقابله شود که این طیف گسترده ای از اقدامات است، مجموعه ای از تحریم ها، که هدفش مردم ایران نیست، بلکه هدف واحدش متقاعد کردن رژیم ایران است که رفتار مخرب آن غیرقابل قبول است و هزینه بسیار بالایی برای آنها دارد.

آقای پمپئو به نشنال گفت به یک «تلاش جهانی» برای مهار تهران نیاز است تا مثل یک «کشور عادی» رفتار کند.

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با اسکای به تهدیدهای هفته پیش حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در مورد تنگه هرمز اشاره کرد که گفته بود هرگونه اختلال در صادرات نفت ایران منجر به اختلال در کل صادارت نفت منطقه خواهد شد. آقای پمپئو گفت: «ایران باید بداند که آمریکا متعهد است که خطوط دریایی را باز نگه دارد و حمل و نقل نفت را در سراسر جهان حفظ کند. این تعهد ما برای دهه ها بوده و ما به این تعهد ادامه می دهیم.»

مایک پمپئو همچنین در گفتگو با خبرگزاری نشنال با اشاره به وجود یک ائتلاف از متحدان آمریکا در منطقه و آماده شدن آن برای دفاع نظامی گفت: این مورد نیز مطرح است که منطقه برای دفاع در برابر موشک های ایران آماده دفاع نظامی باشد.

آقای پمپئو با تاکید بر اهمیت تحریم ها در مقابله با اقدامات «بدخیم» ایران در منطقه گفت لغو تحریم ها از سوی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، باعث افزایش فعالیت های ستیزه جویانه تهران در منطقه شد. او گفت رهبری نیروهای قدس سپاه، بویژه قاسم سلیمانی در سراسر عراق و سوریه مشکل ایجاد می کند و ما باید هزینه های سازمان او و بویژه شخص او را افزایش دهیم.

وزیر خارجه آمریکا در این سفر به امارات با ولیعهد ابوظبی و همچنین با وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

آقای پمپئو همچنین باکارمندان سفارت آمریکا در ابوظبی و خانواده های آنان ملاقات کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG