لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۱

مارک دوبوویتز: دولت آمریکا باید رادیو و تلویزیون دولتی ایران را تحریم کند


مارک دوبوویتز، رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها مستقر در شهر واشنگتن، در توئیتی نوشت که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از پخش به ظاهر اعترافات مائده هژبری که کنشگران می گویند اعترافات اجباری بوده است، باید تحت تحریم های ایالات متحده قرار بگیرد.

آقای دوبوویتز روز یکشنبه در متن توئیت خود نوشت: «دلیل دیگری برای دولت آمریکا در تحریم کردن صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و قطع استثنا کردن این رسانه از تحریم ها. صدا و سیما جمهوری اسلامی با پخش اعترافات دروغین موجب نقض حقوق بشر می شود.»

مائده هژبری از جمله افرادی است که بابت پستهایشان در اینستاگرام که در آن با موسیقی غربی در حال رقص بودند، در ایران بازداشت شدند. برپایه مقاله منتشر شده در روزنامه بریتانیایی گاردین، صفحه اینستاگرام مائده هژبری پیش از مسدود شدن ناگهانی، حدود ششصد هزار دنبال کننده داشته است.

بنیاد دفاع از دموکراسی ها در ماه فوریه در گزارش پیشنهادهای سیاست‌گذاری، به قلم دو کارشناس خود، ریچارد گلدبرگ و سعید قاسمی نژاد از دولت آمریکا خواسته بود که سیاست جاری خود را در قبال صدا و سیمای جمهوری اسلامی که همان تعلیق تحریم‌ها است، تغییر دهد.

در بخشی از گزارش پیشنهادهای سیاستگذاری بنیاد دفاع از دموکراسی ها آمده است: رسانه های دولتی ایران بخشی جدایی ناپذیر از جنگ رهبر علی خامنه ای علیه به اصطلاح «دشمنان انقلاب» هستند. زمان آن رسیده است که آمریکا به مستثنی کردن صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دیگر بخش های امپراتوری رسانه های دولتی از جمله خبرگزاریهای تسنیم، فارس، و ایرنا از تحریم ها پایان دهد.

روز شنبه، بیش از پنجاه تن از مخالفان حکومت ایران در نامه ای سرگشاده به مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده خواستار آن شدند که یا فورا به مستثنی کردن صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از تحریم های آمریکا پایان دهد، یا در پایان دوره این استثنا در روز بیست و یکم تیرماه دوباره آن را تمدید نکند؛ زیرا دولت ایران همچنان به پارازیت فرستادن بر روی آن دسته از کانال‌های ماهواره‌ای که به سوی ایران برنامه پخش می کنند، ادامه می دهد و همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با پخش اعترافات اجباری از افرادی که مظنون به مخالفت با رژیم هستند، به نقض حقوق بشر ادامه می دهد.

در بخشی از این نامه سرگشاده آمده است: جمهوری اسلامی از صدا و سیما نه تنها برای اشاعه تبلیغات و گسترش سرکوب در کشور استفاده می کند، بلکه برای ترویج سیاست‌های خود در خارج از کشور، از جمله بی ثبات سازی در خاور میانه و تربیت نیروهای نیابتی و گروه های تروریستی، بهره می برد. کانال های تلویزیونی و رادیویی زیرمجموعه های صدا و سیما، از جمله تعدادی از کانال های بین المللی عرب زبان (به عنوان مثال العالم و الكوثر)، به عنوان بازوی تبلیغاتی عمل می كنند. در حالي که بخش های دیگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامیان رسانه های گروه های نیابتی رژیم در خاور میانه عمل می کنند. بنابراین، فعالیت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نه تنها در ضدیت با مردم ایران است بلکه در خلاف منافع ملی و امنیت داخلی و سیاست خارجه ایالات متحده آمریکا عمل می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG