لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

وزیر خارجه آمریکا پس از سفر به شرق آسیا وارد کابل شد


مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، در ادامه سفر به ژاپن، کره شمالی، و ویتنام، به طور غیر منتظره وارد کابل، پایتخت افغانستان شد و با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرد.

او سپس سفر خود را با دیدار از امارات متحده عربی در خاورمیانه ادامه می دهد که انتظار می رود موضوعات ایران، یمن، و امنیت خلیج فارس، بررسی شود.

آقای پمپئو در دیدار از ویتنام، ضمن تحسین روابط بهبود دو جانبه میان دو کشور، آن را به عنوان الگویی برای بهبود روابط با کره شمالی مثال زد.

مایک پمپئو در سفر به ویتنام، در پی جلب افزایش همکاری هانوی در اعمال تحریم ها علیه کره شمالی بود. وی تاکید کرده است تحریم ها تا برچیده شدن کامل برنامه سلاح های هسته ای کره شمالی به شیوه ای شفاف و قابل تایید، لغو نخواهند شد.

آقای پمپئو در هانوی از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، خواست تا رشد اقتصادی پویای ویتنام را با پذیرش روابط عادی با ایالات متحده در مورد کشورش تکرار کند.

او افزود تکامل روابط پس از جنگ میان ایالات متحده و ویتنام ثابت می کند که نیازی نیست دشمنان آمریکا همیشه دشمن باقی بمانند.

مایک پمپئو قرار است به بلژیک نیز برود و در آنجا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را در اجلاس سران ناتو همراهی خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG