لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

مایک پمپئو در واکنش به خبر تهدید ایران برای خروج از برجام: دو سال است خیلی تهدیدها می‌کنند


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده و در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که پرسیده بود ایران گفته می‌خواهد از برخی همکاری‌های مربوط به توافق اتمی برجام بیرون برود گفت: «آن‌ها دو سال است که خیلی تهدیدها می‌کنند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت:‌کاری که ما قصد داریم بکنیم، این است که ایران را به آن‌جا برسانیم که مثل یک کشور عادی رفتار کند. ما ۱۲ شرط برای آن‌ها گذاشتیم، هرکدام از این شروط رفتارهایی است که از هرکشوری در جهان انتظار داریم انجام دهد. پس این خواسته‌ها مختص به ایران نبود.

مایک پمپئو افزود:‌ چیزهایی مثل این که در کشورهای جهان کمپین ترور راه نیاندازید، یا از سازمان‌های تروریستی که به اسرائیل حمله کرده و بیش از ۶۰۰ موشک شلیک می‌کنند حمایت نکنید و سامانه موشکی در یمن راه نیاندازید.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت:‌ این‌ چیزها را ما از تمامی کشورها می‌خواهیم. این هم قصد اصلی ما است و از همان ابتدا هم هدف ما همین بوده است. من از وقتی که عضوی از کنگره بودم، روی همین‌ها کار کرده‌ام. هدف ما این است که جمهوری اسلامی ایران را به جایی برسانیم که مثل یک کشور عادی رفتار کند.

مایک پمپو اضافه کرد:‌ وقتی چنین کاری را کردند، ما بازگشت آن‌ها را خوشامد می‌گوییم. همان‌طور که پرزیدنت ترامپ گفت اگر زمان مناسب فرا برسد و مذاکراتی انجام شود، ما خرسند خواهیم بود که با آن‌ها وارد گفت‌وگو شویم.

یکی از خبرنگاران پرسید ولی در مورد این که گفته‌اند از برجام خارج می‌شوند،‌ واکنش شما چیست؟ وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ گفت: «آن‌ها دو سال است که خیلی تهدیدها می‌کنند.»

مایک پمپئو در حال سفر خود به اروپا است و در حالی که در فنلاند به سر می‌برد، با خبرنگاران همراه گفت‌وگو کرد.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG