لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

تناقض در نظرسنجی های ایران


مقاله ای از آریل ادواردز لوی برای نشریه هافینگتون پست

آمریکایی ها به شکل گسترده ای از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنند؛ یا تمایل به پشتیبانی از آن دارند؛ یا عموما آن را رد می کنند.

این جملات نتایج تا حدودی متناقض سه نظرسنجی است؛ نتایجی که نشان می دهد جمله بندی پرسش های یک نظرسنجی برای سنجش افکار عمومی به ویژه در مسائل پیچیده بین المللی چقدر مهم است.

نظرسنجی مشترک «واشنگتن پست - ای بی سی» که هدف توافق را «برداشتن تحریم های اقتصادی علیه ایران در برابر موافقت ایران با عدم تولید جنگ افزار هسته ای» توصیف کرده و به احتمال وضع دوباره تحریم ها در صورت عمل نکردن ایران به توافق اشاره کرده است نشان می دهد که ۵۶ درصد آمریکایی ها از توافق حمایت می کنند. «مرکز تحقیق پیو» که در نظرسنجی اش توضیحی درباره شرایط توافق نداده و فقط از افراد پرسیده است آیا توافق را رد یا تایید می کنند از حمایت ۳۳ درصدی پرسش شوندگان از توافق خبر می دهد و نشان می دهد که ۳۸ درصد از افرادی که دستکم درباره توافق شنیده اند آن را تایید می کنند.

نظرسنجی سوم که توسط یک موسسه آنلاین به نام «یوگاو» انجام شده است توافق را «یک موافقتنامه بین المللی که فعالیت هسته ای ایران را در برابر برداشته شدن تحریم های عمده اقتصادی محدود می کند» توصیف کرده است. نتایج نظرسنجی «یوگاو» چیزی در میان دو نظرسنجی دیگر قرار گرفته است و نشان می دهد ۴۳ درصد از توافق حمایت می کنند. «یوگاو» بر خلاف دیگر نظرسنجی ها به پرسش شوندگان گزینه مطمئن نبودن نسبت به توافق را ارائه داده که ۲۶ درصد آن را انتخاب کرده اند.

نویسندگان نظرسنجی «پیو» نوشته اند: «تفاوت یافته های به دست آمده از افکار عمومی درباره توافق هسته ای ایران در نظرسنجی واشنگتن پست - ای بی سی و نظرسنجی پیو نشان می دهد که چطور جمله بندی و انتخاب واژه در پرسش و اطلاعات ارائه شده در یک سوال می تواند بر افکار عمومی تاثیر بگذارد. این خصوصا در مورد مسائلی که افکار عمومی در باره آن همچنان در حال شکل گیری است و سطح اطلاعات نسبتا پایین است صدق می کند.»

نتایج نظرسنجی ها همچنین نشان می دهد که افراد چطور در سایه کمبود اطلاعات در مورد مسائل مشخص برای بیان نظرات شان به موضع گیری های حزبی و جناحی پناه می برند. در نظرسنجی پیو که کمترین اطلاعات به پرسش شوندگان آمریکایی ارائه شده است جمهوریخواهان ۴۱ درصد بیشتر از دموکرات ها با توافق مخالفت می کنند. در نظرسنجی واشنگتن پست - ای بی سی که اطلاعات بیشتری ارائه شده این تفاوت به ۲۹ درصد کاهش می یابد.

اسکات کلمنت، مسئول نظرسنجی واشنگتن پست، می گوید که شکاف جناحی در یک نظرسنجی انجام گرفته در بهار امسال کمتر بود؛ در آن نظرسنجی پیش از این که از یک هیئت مشخص نظرشان درباره برنامه هسته ای ایران پرسیده شود «جزییات اطلاعات و پیشینه برنامه هسته ای ایران و مسائل سیاسی کنونی» در اختیارشان قرار داده شده بود.

با وجود تفاوت های موجود در این سه نظرسنجی یک نکته ثابت وجود دارد: مردم عموما به ایران بدبین هستند. در نظرسنجی پیو تنها ۲۶ درصد از آمریکایی هایی که درباره توافق چیزهایی شنیده اند اطمینان نسبی دارند که رهبران ایران به تعهدات خودشان پایبند بمانند. در نظرسنجی «واشنگتن پست - ای بی سی» و نظرسنجی «یوگاو» به ترتیب ۳۵ و ۲۳ درصد اطمینان نسبی دارند که توافق مانع دستیابی ایران به جنگ افزار هسته ای شود.

در نظرسنجی «پیو» با ۲۰۰۲ پرسش شونده بالغ طی ۲۳ تا ۲۹ تیر ماه و در نظر سنجی «واشنگتن پست - ای بی سی» با ۱۰۰۲ پرسش شونده طی ۲۵ تا ۲۸ تیر ماه تماس گرفته شده است. هر دو نظرسنجی توسط پرسش کننده های واقعی و نه ربوت در تماس مستقیم با تلفن منازل و تلفن های همراه انجام گرفته است. در نظرسنجی «یوگاو» ۱۰۰۰ پرسش شونده طی ۲۳ تا ۲۵ تیر ماه از طریق آنلاین شرکت کرده اند.

XS
SM
MD
LG