لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

جهت حمایت از ناتو در برابر روسیه: نخستین واحد نظامی آمریکا وارد لهستان شد


رویای برخی از مردم لهستان برای حضور سربازان آمریکایی در خاک خود پس از سقوط کمونیسم در سال ۱۹۸۹ میلادی به عنوان یک اقدام بازدارنده در برابر روسیه، روز پنجشنبه با ورود نخستین گروه اعزامی ارتش آمریکا به آن کشور به حقیقت پیوست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از ورشو با ذکر این مقدمه نوشت، نظامیان آمریکایی که با تانک‌ و خودروهای نظامی از مرز آلمان وارد جنوب غرب لهستان شدند، مورد استقبال مردمی قرار گرفتند که پرچم‌های آمریکا را در دست داشته و آنها را تکان می‌دادند.

این نظامیان آمریکادر یک پایگاه نظامی در روستای زگان مستقر خواهند شد و قرار است نخست وزیر لهستان و وزیر دفاع آن کشور طی یک مراسم رسمی در روز شنبه از آنها استقبال کنند.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی در سال‌های اخیر مانورهای نظامی مشترکی در حوزه ناتو در شرق اروپا انجام داده‌اند، اما اعزام این گروه ۳ هزار و پانصد نفره، نخستین مورد از استقرار نیروهای نظامی یک عضو ناتو در آن منطقه محسوب می‌شود.

این اقدام بخشی از تدابیر گسترده‌تر دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده برای حمایت از همپیمانان اروپایی واشنگتن در برابر تهدیدات روسیه، پس از اقدام مسکو برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود و نگرانی کشورهای شرق اروپا از رفتار روسیه است.

روسیه استقرار نظامیان آمریکا در لهستان را تهدیدی علیه امنیت ملی خود دانسته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG