لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۳

در انفجار بمب در جنوب فیلیپین ۱۲ تن مجروح شدند


در انفجار دو بمب کنار جاده ای در جنوب فیلیپین در روز شنبه دست کم ۱۲ نفر مجروح شدند.

انفجارها، که به شورشیان مسلمان نسبت داده می شود، در جزیره میندانائو روی داد و ظاهرا هدف آنها سربازانی بود که از هفته گذشته با یک جناح شورشی انشعابی در نبرد بوده اند.

مقامات نظامی گفتند بمب ها به فاصله ۴۵ دقیقه از یکدیگر منفجر شد، شش سرباز و شش غیر نظامی، از جمله دو گزارشگر تلویزیونی ، مجروح شدند.

نبرد در استان ماگیناندو بین نیروهای دولتی و اعضای گروه رزمندگان آزادی اسلامی بانگ سامورو، بیش از ۵۰ کشته از روز دوشنبه برجا گذاشته است.

گروه ، که گفته می شود با شبکه تروریستی القاعده ارتباط دارد، از گروه اصلی شورشی در جنوب فیلیپین، جبهه آزادیبخش مورو، گسسته است. این شکاف در پی موافقت جبهه با قرار داد صلح با دولت مرکزی در مانیل، که خودمختاری بیشتری را به جدایی خواهان جنوب وعده می داد، روی داد.

توافق، که یک هفته پیش در کوالالامپور امضا شد، حرکتی بسوی پایان دادن به چهار دهه مناقشه خونین در جنوب فیلیپین تلقی می شود.

جمعیت فیلیپین اکثرا کاتولیک هستنند، اما بسیاری از مسلمانان در استان های جنوبی زندگی می کنند. سال ها نبرد درمنطقه حدود ۱۲۰ هزار تن را کشته و توسعه اقتصادی را فلج کرده است.

سوای فعالان مورو و بانگ سامورو، مقامات امنیتی فیلیپین با مخالفت های نیرومندی از سوی شماری از گروه های شورشی کوچکتر دیگر روبرو هستند. ابو سیاف، که در گذشته بی حملات بی رحمانه ای دست زده از جمله آنها است.
XS
SM
MD
LG