لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۹

شمار قربانیان طوفان «رای» در فیلیپین به ۳۷۵ تن رسید؛ نجات‌یافتگان نیازمند آب و غذا هستند


خرابی های ناشی از طوفان «رای» در فیلیپین - ۳۰ آذر ۱۴۰۰
خرابی های ناشی از طوفان «رای» در فیلیپین - ۳۰ آذر ۱۴۰۰

تلفات ناشی از شدیدترین طوفان فیلیپین روز سه‌شنبه به ۳۷۵ تن رسید. در عین حال، نجات‌یافتگان به نوشته گاردین نیاز فوری به آب آشامیدنی و مواد غذایی دارند.

صلیب سرخ فیلیپین می‌گوید «کشتاری به تمام معنا» در مناطق ساحلی فیلیپین که در آنجا طوفان بیمارستان‌ها و مدارس را «از هم متلاشی کرد» روی داده است.

به گزارش گاردین، طوفان «رای» بام‌ خانه‌‌ها را تخریب کرد، درختان را از ریشه کند، تیرهای برق را واژگون و خانه‌های چوبی را ویران کرد، محصولات کشاورزی را از بین برد و روستاها را در سیلاب غرق کرد؛ فاجعه‌ای که یادآور مرگ‌بارترین طوفان فیلیپین در سال ۲۰۱۳ است.

یک دستفروش محلی به خبرنگاران گفت که شرایط بسیار وخیم است و ساکنان منطقه شدیداً به آب آشامیدنی و غذا نیاز دارند.

پلیس ملی فیلیپین می‌گوید که تا کنون دست‌کم ۳۷۵ نفر کشته شده‌اند و ۵۶ نفر هنوز مفقود هستند. در این فاجعه ۵۰۰ نفر نیز زخمی شده‌‌اند.

آسوشیتدپرس روز یکشنبه نوشته بود که بنا بر اعلام دولت فیلیپین، ٧٨٠ هزار شهروند تحت تاثیر این طوفان قرار گرفته‌اند و از این تعداد، بیش از ٣٠٠ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین، روز شنبه با حضور در مناطق آسیب‌دیده گفت که کمک ۴٠ میلیون دلاری را به بازماندگان ارائه خواهد کرد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، نیز روز یکشنبه مراتب تاسف و همدردی خود را با قربانیان این طوفان و مردم فیلیپین ابراز داشت.

طوفان «رای» با بادهایی به سرعت ۱۹۵ کیلومتر در ساعت، سبب قطع برق دست‌کم ٢٢٧ شهر در فیلیپین شد.

XS
SM
MD
LG