لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

جست‌وجو برای یافتن هفت فرد ناپدیدشده در فوران آتشفشان در اندونزی ادامه دارد


خاکستر خانه‌ها و درختان دامنه کوه سمرو را پوشانده است - ۱۴ آذر ۱۴۰۰
خاکستر خانه‌ها و درختان دامنه کوه سمرو را پوشانده است - ۱۴ آذر ۱۴۰۰

مقامات اندونزی روز یکشنبه ۱۴ آذر اعلام کردند که در پی فوران مرتفع‌ترین کوه آتشفشان در پر جمعیت‌ترین جزیره اندونزی «جاوه» تعداد کشته‌شدگان به ۱۳ نفر افزایش یافته و هفت نفر همچنان مفقود هستند. این در حالی است که خاکستر و آوار سوخته و گل و لای غلیظ تلاش امداد‌گران و گروه نجات را دشوار کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، کوه سمرو در منطقه لوماجانگ در استان جاوه شرقی، ستون‌های دود غلیظ و خاکستر را تا ارتفاع ۱۲ هزار متری به هوا پرتاب کرد. پس از فوران ناگهانی آتشفشان در روز شنبه گدازه‌های آتشفشانی به دامنه‌ سرازیر شد و خاکستر چندین روستا را پوشاند.

اکو بودی للونو، سرپرست مرکز بررسی زمین‌شناسی، گفت که طوفان و رعد و برق و چند روز بارندگی که موجب فرسایش و در نهایت فروریختن گنبد گدازه های آتشفشان قله کوه سمرو در ارتفاع ۳۶۷۶ متری شد، این فوران را رقم زد.

کامیون یکی از ساکنان در منطقه لوماجانگ زیر خاکستر دفتن شده است - ۱۴ آذر ۱۴۰۰
کامیون یکی از ساکنان در منطقه لوماجانگ زیر خاکستر دفتن شده است - ۱۴ آذر ۱۴۰۰

توریق‌الحق، رئیس منطقه لوماجانگ گفت که خاکستر باعث تاریکی چندین روستا شده است. وی گفت که چند صد نفر به پناهگاه‌های موقت یا مناطق امن دیگر منتقل شده‌اند، اما قطعی برق مانع از تخلیه محل شد.

عبدل موهاری، سخنگوی آژانس ملی کاهش بلایای طبیعی گفت که دست‌کم ۱۳ روستایی بر اثر سوختگی شدید جان خود را از دست دادند و ۵۷ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند که ۱۶ نفر از آنها در شرایط وخیم به سر می‌برند.

وی گفت که امدادگران همچنان در حال جستجو برای یافتن هفت نفر از ساکنان منطقه و معد‌نچیان هستند.

XS
SM
MD
LG