لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

فیلیپین: ماراوی در جنوب از تروریست‌ها پاک شد؛ استقبال وزیر دفاع آمریکا


وزیر دفاع فیلیپین از پایان نبرد پنج ماهه نیروهای دولتی با شبه نظامیان در شهر جنوبی ماراوی خبر داد. دِلفین لورِنزانا روز دوشنبه اول آبان به خبرنگاران گفت ماراوی از وجود شبه نظامیان پاک شده است.

دو رهبر شبه نظامیان در ماراوی، هفته گذشته در عملیات نظامی ارتش فیلیپین کشته شدند. یکی از آنها پیشتر با گروه خودخوانده خلافت اسلامی یا داعش بیعت کرده بود.

رادریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین پس از مرگ این دو رهبر شبه نظامیان گفت ماراوی از وجود و نفوذ تروریست ها آزاد شده است. این در حالی است که به گفته ارتش فیلیپین هنوز دهها تن از شبه نظامیان مسلح در ماراوی باقی بودند.

به گفته وزیر دفاع فیلیپین آخرین گروه شبه نظامیان در حمله نیروهای دولتی به ساختمانی که افراد مسلح در آنجا پناه گرفته بودند کشته شدند.

جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا از ارتش فیلیپین تقدیر کرد و گفت شکست شبه نظامیان در ماراوی حاوی پیامی جدی برای تروریست ها بود.

درگیری ها در ماراوی از اواخر ماه مه هنگامی آغاز شد که نیروهای امنیتی فیلیپین عملیاتی را برای دستگیری ایسنیلون هاپیلون آغاز کردند که نامش در فهرست تروریست های تحت پیگرد ایالات متحده قرار دارد و برای دستگیری اش پنج میلیون دلار جایزه تعیین شده است.

عملیات نیروهای امنیتی فیلیپین اما با هجوم شبه نظامیان به ماراوی و به آتش کشیدن خانه ها و کلیساها و گروگانگیری متوقف شد.

بیش از یکهزار نفر در درگیری های ماراوی جان خود را از دست دادند.

جنوب فیلیپین بویژه منطقه میندانائو که منطقه ای غنی اما فقیر است محل فعالیت گروه های اسلامگرا از جمله ابوسیاف تلقی می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG