لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

جنگ با داعش: آمریکا حمله هوایی به شبه نظامیان در فیلیپین را در نظر دارد


ایالات متحده پایگاه نظامی بزرگی در فیلیپین دارد.
ایالات متحده پایگاه نظامی بزرگی در فیلیپین دارد.

خلاصه گزارشی از سوفیا لوتو پِرسیوُ در نیوزویک

گزارش ها از آمادگی ایالات متحده برای انجام حملات هوایی علیه شبه نظامیان داعش در فیلیپین حکایت دارد، اما مقام های فیلیپین در این باره اظهار بی اطلاعی کرده یا می گویند صحبتی در باره چنین حملاتی نداشته اند.

رسانه ها در آمریکا می گویند این عملیات ممکن است به زودی و با هدف تقویت ارتش فیلیپین در برابر شاخه داعش در آن کشور انجام بگیرد. ارتش فیلیپین از اواخر ماه می در جنوب آن کشور با شبه نظامیان وابسته به داعش در نبرد بوده است.

رودریگو دوترته، رییس جمهوری فیلیپین، و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، دوشنبه با همدیگر ملاقات کردند، اما سخنگوی ریاست جمهوری و وزارت دفاع فیلیپین تصریح کردند که مساله حملات آمریکا مورد بحث قرار نگرفت.

در عین حال، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح فیلیپین گفته است نقش آمریکا در این نبرد مستلزم طی روندی خاص است: «اجازه اقدام نظامی مستقیم آمریکا ممکن است تنها در صورت اشغال عملی این کشور توسط یک کشور خارجی دیگر صادر شود».

آمریکا و فیلیپین پیمان همکاری دفاعی متقابل دارند که همکاری های نظامی دو کشور را تنظیم می کند. فیلیپین پیشتر مستعمره آمریکا بود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG