لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۱

اسرائیل برای تزریق دز چهارم آماده می‌شود؛ ادامه بحث در آمریکا بر سر ضرورت دریافت سومین دز


اسرائیل در حال تزریق دز سوم واکسن کرونا به شهروندان است
اسرائیل در حال تزریق دز سوم واکسن کرونا به شهروندان است

یک مقام ارشد بهداشتی اسرائیل می‌گوید این کشور در حال آماده شدن برای حصول اطمینان از وجود واکسن کافی در صورت نیاز به تزریق دز چهارم است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، اخمن اش، مدیر کل وزارت بهداشت اسرائیل، در یک مصاحبه رادیویی گفته است که زمان تزریق دز چهارم را نمی‌داند، ولی امیدوار است دز سوم دوام بیشتری داشته باشد و مجبور نشوند طی شش ماه، چهارمین دز را تزریق کنند.

اسرائیل که بیشتر از واکسن فایزر استفاده کرده است تاکنون ۲.۸ میلیون نفر را با دز سوم واکسینه کرده است.

مقامات بهداشتی اسرائیل می‌گویند اثر واکسن اول پس از پنج ماه ضعیف شده و نیاز به دز سوم را برای مقابله با شیوع بیشتر ویروس ضروری دانسته‌اند.

سازمان بهداشت جهانی از کشورهای ثروتمند خواسته است تا زمانی که بیشتر مردم دنیا هنوز نخستین دز خود را دریافت نکرده‌اند از ارائه دز اضافی خودداری کنند.

  • اختلاف در آمریکا بر سر تزریق دز یادآور

در آمریکا با این که دولت زمان تزریق دز سوم را بیستم ماه سپتامبر اعلام کرده است، در مورد نیاز به این دز یادآور اختلافاتی میان مقامات بهداشتی وجود دارد.

به گزارش شبکه خبری «ان پی آر»، یک گروه بین‌المللی از دانشمندان از جمله دو نفر از افراد ارشد سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا در مجله پزشکی «لنست» با استناد به مطالعات انجام شده بر روی عملکرد واکسن‌ها نتیجه‌گیری کرده‌اند که یک فرد عادی هنوز نیاز به دز یادآور ندارد.

این دانشمندان می‌گویند به رغم شیوع گونه بسیار مسری دلتا، واکسن‌های موجود به ویژه در مقابله با بیماری وخیم، به خوبی اثر دارند.

آنها نتیجه گرفته‌اند که حتی در جوامعی با نرخ نسبتاً بالای واکسیناسیون، واکسینه نشده‌ها همچنان عامل اصلی انتقال ویروس در این مرحله از همه‌گیری هستند.

ایالات متحده آمریکا در حال حاضر دز اضافی واکسن فایزر یا مدرنا را به افرادی که سیستم ایمنی آنها بسیار ضعیف است، تززیق می‌کند.

اما برای عموم مردم، ضرورت تزریق دز یادآورهمچنان بحث‌برانگیز است.

نشریه پولیتیکو چندی پیش گزارش داد که دو نفر از مقامات سازمان غذا و دارو آمریکا که از نویسنده‌های مقاله جدید «لنست» هم هستند در اعتراض به این که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا مستقل و بدون مشورت با آنها در مورد تزریق دز یادآور تصمیم‌گیری کرده‌اند از سمت خود کناره‌گیری کردند.

دکتر آنتونی فاوچی، مشاور ارشد پزشکی رئیس جمهوری آمریکا، از تصمیم دولت برای تزریق دز یادآور واکسن حمایت کرده است و می‌گوید ممکن است واکسیناسیون با سه دز، جای روند کنونی دو دز را بگیرد.

یک مطالعه اسرائیلی نشان می‌دهد سه هفته پس از تزریق در سوم واکسن، خطر ابتلا به نسبت دو دز واکسن، تا حدود ۸۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG