لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۷

فرمانده جديد نيروهای نظامی آمريکا در افغانستان وارد کابل شد


ژنرال ديويد پترايوس فرمانده جديد نيروهای نظامی آمريکا در افغانستان يک روز پس از دريافت رأی اعتماد از سنا و تنها ساعاتی پس از تصويب يک بودجه ۳۳ ميليارد دلاری در مجلس نمايندگان آمريکا برای افزايش تعداد نيروهای نظامی آمريکا، وارد کابل شد.

انتصاب ژنرال پترايوس در مقام فرماندهی نيروهای نظامی در افغانستان شايد آخرين گزينه ای باشد که واشنگتن جهت پايان دادن هزينه سنگين جنگ در افغانستان در پيش گرفته است.

روز پنجشنبه سنای آمریکا که صد سناتور دارد، ۹۹ نفر آنها انتصاب ژنرال پتریوس را به فرماندهی نیروهای آمریکا در افغانستان، تنقیذ کردند و او را یکی از بهترین فرماندهان نظامی در تاریخ آمریکا لقب دادند.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا روز جمعه در کابل اعلام کرد اقدامات کشور متبوع او در افغانستان محدود به عملیات نظامی و آموزش نیروهای بومی نیست و برای مثال وزارت دادگستری ایالات متحده نیز تلاش می کند تا مبارزه با فساد اداری و تبعیت از قانون را بعنوان یکی از ارکان روابط استراتژیک دو کشور، تثبیت کند.

تغییر در فرماندهی نیروهای ناتو هنگامی صورت می گيرد که نیرويی تقریباً یکصد و چهل هزار نفری که ۹۰ هزار تن از آنان را آمریکايیان تشکیل می دهند، در افغانستان مستقر است و بنا به اعلام واشنگتن، خروج آنها از افغانستان از اواسط تابستان آینده آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG