لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

در حمله انتحاری طالبان در افغانستان ۵ تن کشته شدند


بمب اندازان انتحاری طالبان در حمله ای به مجتمع یک پیمانکار آژانس آمریکایی توسعه بین المللی - یو اس اید - در شمال افغانستان، دست کم پنج تن، از جمله سه خارجی را کشتند.
مقامات در شهر غندوز می گویند در این حمله که سحرگاه جمعه صورت گرفت، یک بمب اندار خود را در مدخل مجتمع منفجر کرد تا پنج مهاجم دیگر بتوانند وارد آنجا شوند.
قربانیان یک افسر پلیس و یک گارد امنیتی افغان را شامل می شدند. خارجیان کارگرانی از آلمان، بریتانیا، و فیلیپین بودند. دست کم ۲۵ نفر نیز مجروح شدند.
تمام مهاجمان در تیراندازی با نیروهای امنیتی افغانستان، که بیش از پنج ساعت طول کشید، کشته شدند.
ناتو حمله را محکوم کرد و گفت سربازانش به مجروحین کمک کردند.
طالبان مسئولیت حمله را که هنگام ورود جنرال دیوید پتریوس فرمانده جدید نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان روی داد، بر عهده گرفته اند.
پتریوس هشدار داده است که خشونت در افغانستان در ماه های آینده شدت خواهد گرفت.
حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان حمله را محکوم کرد و آنرا کار کسانی دانست که می خواهند از بازسازی افغانستان جلوگیری کنند.
ناتو نیز حمله را محکوم کرد و گفت سربازانش به مجروحین کمک کردند.
ناتو می گوید دو نفر از سربازان آن در حملات جداگانه شورشیان کشته شدند. یک سرباز روز جمعه در شرق افغانستان از پای در آمد و یک تفنگدار دریایی بریتانیایی روز پنجشنبه در جنوب کشور کشته شد.
ناتو همچنین می گوید در انفجار یک بمب اتومبیلی انتحاری در نزدیکی یک پاسگاه نظامی ناتو در شهر قندهار در روز جمعه، دست کم یک شهروند افغان جانسپرد و چندین نفر زخمی شدند.
آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو روز جمعه در پرتقال گفت ناتو در افغانستان خواهد ماند تا افغان ها قادر شوند کنترل امنیت کشور را بر عهده بگیرند.

XS
SM
MD
LG