لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۴

پیت سیگر، خواننده آمریکایی درگذشت


پیت سیگر در ساحل رودخانه هادسن - نیویورک، ماه مه ۱۹۹۶
پیت سیگر در ساحل رودخانه هادسن - نیویورک، ماه مه ۱۹۹۶

پیت سیگر، ترانه سرا و خواننده اسطوره ای موسیقی کلاسیک و فولکلور و فعال سیاسی آمریکا، در ۹۴ سالگی بدرود حیات گفت.

خانواده آقای سیگر گفت وی شنبه شب بر اثر عوارض کهولت درگذشت. آقای سیگر هنگام مرگ در بیمارستان پرسبیتری نیویورک بستری بود.

پدر پیت سیگر موسیقی شناس بود و او را از کودکی، هنگامی که در کنتیکات به مدرسه شبانه روزی می رفت، با موسیقی فولکلوریک مناطق روستایی آمریکا آشنا کرد. پیت بعدها با دو خواننده اسطوره ای دیگر فولکلور آمریکا دوست شد: یکی لید بلی – خواننده موسیقی سبک بلوز سیاهان – و وودی گوتری. پیت و وودی در دوران رکود بزرگ اقتصادی سالهای دهه ۱۹۳۰ در سراسر آمریکا کنسرت هایی اجرا کردند که همه عوایدش به فعالان حقوق کارگران اختصاص داشت.

پیت سیگر بعد از خدمت در ارتش در جنگ جهانی دوم گروه چهار نفری ویورز (Weavers) را به راه انداخت که در اوایل دهه ۱۹۵۰ با ترانه هایی مثل «بوسه از شراب شیرین تر است»، «اگر چکشی داشتم»، و «شب به خیر، آیرین» محبوبیت فراوان یافت و به موسیقی فولکلوریک آمریکا جان تازه ای دمید.

اما زمانی که گفته شد آقای سیگر قبلاً به حزب کمونیست نزدیک بوده، موفقیت گروه رو به افول گذاشت. از اجرای برنامه در تلویزیون منع شد، و نهایتاً به کمیته فعالیت های غیرآمریکایی مجلس نمایندگان فراخوانده شد، ولی از پاسخگویی به پرسش های مربوط به فعالیت های سیاسی اش خودداری کرد. پیت محاکمه و به جرم اهانت به کنگره به زندان محکوم شد؛ هر چند مجازاتش بعداً لغو شد.

طرفداران پیت در کالج ها و کلوب های شبانه کوچک زیاد بودند، و او در فعالیت های حقوق مدنی و حفظ محیط زیست شرکت داشت. ترانه اش به نام «ما پیروز می شویم»، که در سرودهای روحانی و کلیسایی سیاهان ریشه دارد، و آن را در دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخت؛ سرود جنبش حقوق مدنی آمریکا شد.

سیگر ترانه های معروف زیادی دارد، از آن جمله: «بگرد، بگرد، بگرد» و « کجا رفتند آن گل های زیبا؟». او در طول عمر هنری اش جایزه های زیادی دریافت کرده و تحسین های زیادی را برانگیخت. یکی از مهمترین آنها جایزه گرمی سال ۱۹۹۳ برای یک عمر دستآورد هنری بود. یک سال بعد جایزه افتخار «مرکز هنرهای نمایشی کندی» در واشنگتن را گرفت، و سال ۱۹۹۶ نامش به تالار مشاهیر راک اند رول راه یافت.

سال ۲۰۰۹ پیت سیگر به مناسبت شروع دوره اول ریاست جمهوری باراک اوباما، کنسرتی در بنای یادبود لینکن در واشنگتن برگزار کرد.
XS
SM
MD
LG