لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۰

ورای روزمرگی: سرایی دیگر، نوایی دیگر


تصویری از ارگ لانگ وود. این ارگ بزرگترین ارگ رویال حرفه ای ویژه کنسرت است که تاکنون ساخته شده است و ۱۴۷ دریف دارد.
تصویری از ارگ لانگ وود. این ارگ بزرگترین ارگ رویال حرفه ای ویژه کنسرت است که تاکنون ساخته شده است و ۱۴۷ دریف دارد.

ارگ رویال لانگ وود گاردنز در پنسیلوانیا، از سازهای بسیار نادر است که نوازندگان حرفه ای، نواختن آن را تجربه ای متفاوت و شاخص قلمداد می کنند.

نوعی از ارگ که در موسیقی با نام ارگ رویال شناخته می شود، بزرگترین ارگی است که تاکنون ساخته شده و از گسترده ترین طیف نُت برخوردار است.

گلخانه جایی غریب برای نهادن یا نواختن چنین سازی است، اما میدان کِنِت در پنسیلوانیای آمریکا گلخانه ای بزرگ دارد که میزبان این ساز پرطمطراق است که از بزرگترین ارگ های حرفه ای جهان برای اجرای کنسرت است و ۱۴۷ ردیف دارد.

سازنده این ارگ رویال، سرمایه دار و صنعتگر آمریکایی شاخصی با نام «پیه ر دوپُن» بوده که نزدیک به یک سده پیش این ساز را برای ساخته شدن سفارش داد.

دوپُن که بسیار متمول بود، در قصری که برای خود و خانواده اش در پنسیلوانیا ساخت، گلخانه ای بزرگ نیز بنا کرد و تصمیم گرفت که گلخانه را محل گردآمدن میهمانانش کند و همراه با گیاهان این گلخانه بزرگ و زیبا، با آوای دلنشین ساز، از آنها پذیرایی کند و آنها را با گوش دادن به موسیقی یا با رقص، سرگرم کند.

این ارگ رویال که در سال ۱۹۳۰ ساخته شده، اخیراً بازسازی شده و به بهای بیش از ۸ میلیون دلار فروخته شده است.

لانگ وود گاردنز که نام مجموعه سبز و زیبای بزرگی در میدان کنت پنسیلوانیاست، پس از بازسازی این ارگ و خریدن آن، آن را در گلخانه نهاده و برای بزرگداشت آوای دلنشین این ساز، از ده نوازنده ارگ که به دنبال رقابت هایی فشرده از سراسر جهان برگزیده شدند، دعوت کرده که به این گلخانه بروند و در رقابت نهایی ارگ بنوازند.

این ارگ رویال، بزرگترین ارگی است که از آغاز تاریخ موسیقی جهان تا به امروز، با تکیه بر قابلیت اجرای حرفه ای در کنسرت، ساخته شده است.

جایزه ای که برای برنده این مسابقه در نظر گرفته شده، مبلغ ۴۰ هزار دلار پول نقد است.

بسیاری از شرکت کنندگان این مسابقه، کسانی هستند که از کودکی در کلیسا با نوای ارگ آشنا شده و علاقمند شده اند که نواختن این ساز خوش صدا و پیچیده را فراگیرند. گفتنی است که ارگ یکی از پرردیف ترین، و به زعم اغلب موسیقی دانان، یکی از دشوارترین سازهایی است که در تاریخ موسیقی جهان شناخته شده است.

برنده نهایی این رقابت، بنجامین شین است؛ موزیسینی بریتانیایی که در کلیسای جامع لندن ارگ می نواخته و بسیاری از قطعات ساخته پدرش را اجرا می کرده. پدرش نوازنده اصلی باسون(نوعی ساز بادی) در ارکستر سمفونیک بی بی سی است.

بنجامین شین که از دو سال پیش ساکت نیویورک شده، در مدرسه موسیقی شاخص و پرآوازه جولیارد در نیویورک دوره ای دیده و از مدتی پیش به عنوان نوازنده ارگ و معلم کودکانی که برای آواز خواندن در گروه کر آماده می شود، در کلیسای جامع سن توماس نیویورک کار می کند.

این کلیسا ۵ روز در هفته اجرای اعضای گروه کر خود را با صدای مردان و پسرانی که عضو این گروه هستند و مرتب به تمرین مشغولند، برگزار می کند. (زنان در گروه کر این کلیسا شرکت داده نمی شوند.)

بنجامین شین در پی رقابت فشرده سه روزه ده نوازنده در گلخانه لانگ وود، موفق شد جایزه نقدی بزرگ نواختن ارگ رویال لانگ وود را نصیب خود کند.

و البته، هر ده ارگ نواز ماهری که به رقابت نهایی راه یافتند، شرکت داده شدن در چنین رقابت و تجربه نواختن چنین سازی را افتخاری بزرگ و برگی درخشان از کارنامه حرفه ای خود می دانند.
XS
SM
MD
LG