لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۲

درگذشت فرانک وِس، جازیست بزرگ قرن بیستم آمریکا


فرانک وِس، چهره ای برجسته در دنیای موسیقی جاز، در ۹۱ سالگی درگذشت.
او بیش از ۷۰ سال همراه برخی از گروه های بزرگ موسیقی جاز آمریکا با نواختن چند ساز گونه گون به نقاط مختلف جهان سفرکرد.
مادر فرانک وس خواننده و پدرش کرنت نواز بود و در کلیسا، ویولون نوازی چپ دست بود؛ و وس را برخلاف میلش واداربه نواختن ویولون کرد.

فرانک وِس در ده سالگی معلّمی داشت که ساکسیفون می نواخت. و وس به ساکسیفون نوازی گرایش پیداکرد.
خانوادۀ فرانک وِس برای ادامۀ زندگی به شهر واشنگتن پایتخت آمریکا نقل مکان کردند و فرانک شاگرد هنری گرانت شد که معلّم دوک الینگتون و بیلی تایلور هم بود.

چندی که گذشت، فرانک با ساکسیفونی تقریباً هم قدّ خودش به صحنه رفت. با این که او در نوجوانی شاگردی جان مالاچی پیانو نواز را هم کرده بود، در ابتدا از استعداد و توانائی فرانک درک درست و دقیقی مشاهده نشد.

فرانک وِس در سال ۱۹۳۷، در ۱۵ سالگی، در کلاس های پیراپزشکی دانشگاه هاوارد در واشنگتن حضور یافت ولی به تحصیل ادامه نداد، و در ۱۷ سالگی عضویّت گروه موسیقی پیش صحنۀ تأتر دانشگاه هاوارد را پذیرفت.
فرانک در این گروه موسیقی با دوک الینگتون، جیمی لانسفورد، کاب گالاوی، و جلی رول مورتون کار کرد. مورتون در این گروه فرانک را با ساکسیفون تِنُور آشنا کرد.

فرانک وِس بعدها فلوت به دست گرفت و ۱۱ سال در گروه Count Basie ، این ساز و همچنین ساکسیفون نواخت و به این ترتیب ساز فلوت را وارد دنیای موسیقی جاز کرد.

فرانک وِس شناخت شیوۀ موسیقی جاز را شناخت یک نوع از شیوۀ زندگی می دانست.
او تا سال های آخرین حیات اش به نواختن ادوات موسیقی جاز ادامه داد و در ماه ژوئن گذشته، آلبوم جدیدی از خود روانۀ بازار کرد.
XS
SM
MD
LG