لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

دادگاهی در پرو حکم بازداشت متهم ایرانی پرونده توطئه برای کشتن اسرائیلی‌ها را صادر کرد


مجید عزیزی، ایرانی متهم به تلاش برای ترور شهروندان اسرائیلی در پرو - مارس ۲۰۲۴
مجید عزیزی، ایرانی متهم به تلاش برای ترور شهروندان اسرائیلی در پرو - مارس ۲۰۲۴

قاضی دادگاهی در پرو روز چهارشنبه حکم ۱۸ ماه بازداشت برای یک شهروند ایران و دو شهروند پرو را به اتهام تلاش برای کشتن دو اسرائیلی ساکن این کشور واقع در آمریکای جنوبی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این حکم پیشگیرانه که روز سه‌شنبه صادر اما خبر آن چهارشنبه منتشر شد، در حالی است که متهمان هنوز در مراحل رسیدگی حقوقی و بازجویی قرار دارند.

پلیس پرو اسفند گذشته از بازداشت یک ایرانی به‌نام مجید عزیزی به اتهام سازماندهی «هسته تروریستی» برای ترور یک اسرائیلی در نشست سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) خبر داده بود.

به گفته رئیس پلیس پرو، بازداشت‌ها پس از تحقیقات و در هماهنگی با نهادهای اطلاعاتی بین‌المللی انجام شد. این نهادها اطلاعات محرمانه‌ای از عزیزی که در ماه مارس وارد پرو شده بود ارائه دادند.

هرچند توطئه ترور ناموفق ماند، اما پلیس و دادستان پرو بر این باورند که مجید عزیزی می‌تواند یکی از اعضای برون مرزی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشد، که مسئول عملیات خارج از ایران است.

دیگر شهروند اسرائیلی در پرو که گفته می‌شود عزیزی و همدستانش قصد کشتن او را داشتند، گیلاد داچوونی معرفی شده که در سال ۲۰۰۶ به همراه برادر دوقلوی خود کافه‌ای را در شهر کاسکو راه‌اندازی کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا در آخرین گزارش خود در مورد تروریسم جهانی در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد جمهوری اسلامی همچنان «بزرگترین حامی تروریسم» و تسهیل‌کننده فعالیت‌های تروریستی در جهان است.

این گزارش، با اشاره به سابقه فعالیت حزب‌الله لبنان در نیمکره غربی گفته است هواداران و اعضای این گروه مورد حمایت حکومت ایران در برزیل، شیلی، کلمبیا، پاناما، پرو و ایالات متحده شناسایی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG