لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

گروهی از فعالان حقوق زنان واشنگتن در حمایت از زنان افغانستان تجمع کردند


گروه رباتیک زنان افغان - آرشیو
گروه رباتیک زنان افغان - آرشیو

مهدی مهرآئین - تعدادی از سازمان‌های مدافع حقوق بشر، فعالان حقوق زنان و کنشگران مدنی حوزه واشنگتن دی سی، روز یکشنبه ۷ مردادماه تجمعی اعتراضی به دادخواهی از زنان افغانستان برگزار کردند.

شرکت کنندگان در این تجمع طی شعارهایی، خواهان حمایت جامعه جهانی و دولت آمریکا از زنان افغانستان و انتقال فعالان حقوق زن از این کشور شدند.

الیس نلسون، یکی از برگزار کنندگان این راهپیمایی اعتراض‌آمیز می‌گوید: «هدف ما واضحا این است که دولت آمریکا رو برای آنچه که در افغانستان اتفاق افتاده، متوجه مسئولیتش کنیم و به اطلاع عموم آمریکاییان برسانیم که در افغانستان چی می‌گذرد، آنجا ثبات نسبی وجود داشت.»

الیس نلسون گفت: «زنان در گسترش صلح، ساختن زیربنا و رفاه نسل‌های آینده شان تلاش می کردند. دختران به مدرسه می‌رفتند و زنان کار می‌کردند. همه‌ آنها جا ماند. این دولت که آمد بیرون، همه اینها را جا گذاشت. ما می‌خواهیم آمریکایی‌ها و دولت آمریکا بدانند که این برای ما مهم است که، ما زنان افغانستان را رها نمی‌کنیم و کنار آنها می‌مانیم.»

زبیده اکبر، یکی از شرکت کنندگان در این تجمع نیز، در اعتراض به خروج نظامیان آمریکا و کشورهای عضو ناتو از افغانستان می گوید: «ممالک مختلف به رهبریت آمریکا وارد افغانستان شدند و بنا به جنگ بر علیه تروریسم و آوردن دموکراسی به افغانستان داخل شدند و حالا بخاطر اینکه به عملیات‌شان در افغانستان پایان بدهند، تصمیم مشترکی گرفتند و همه شان بیرون آمدند. مردم افغانستان این انتظار را نداشتند که جهانیان مادام العمر در افغانستان بمانند، اما خواست ما خروج مسئولانه بود. وقتی نمی‌خواستند به جنگ در افغانستان ادامه بدهند و راه حل جنگ را به خود افغانستانی‌ها واگذار می‌کردند، به ما این فرصت را می‌دادند.»

وی در ادامه افزود: «در بیست سال گذشته، مردم افغانستان سرمایه گذاری بسیار زیادی کردند که جوانان درس بخوانند، افغانستان پیشرفت کند، تمام این‌ها را بصورت غیرمسئولانه کنار گذاشتن و بیرون آمدن از افغانستان تصمیم نادرست بود. جان انسان‌هایی که در داخل افغانستان‌اند در خطر است. آنهایی که بیرون آمدند هم، همه چیزشان را رها کردند، این یک بحران است که می‌توانست قابل جلوگیری باشد و مسئول آن جامعه جهانی است.»

معترضان همچنین خواستار حمایت دولت آمریکا از زنان افغانستان شدند.

XS
SM
MD
LG