لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

دولت بایدن می‌گوید برای خروج آمریکایی‌ها از افغانستان هرکاری که لازم باشد انجام می‌دهد


 آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه هفتم شهریور برای گرامیداشت یاد نیروهای نظامی آمریکا که در بمبگذاری انتحاری روز پنجشنبه در افغانستان کشته شدند به پایگاه نیروی هوایی دوور رفت.

شمار تلفات بمبگذاری انتحاری روز پنجشنبه در فرودگاه کابل به ۱۹۰ نفر شامل ۱۳نظامی آمریکا رسید، و ایالات متحده نیز به تلافی این حمله تروریستی، دو تن از اعضای ارشد داعش خراسان را دریک حمله پهپادی در ولایت ننگرهار از پا در آورد.

مقامات دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در برنامه‌های مختلف تلویزیونی تاکید کردند هر کار لازم را برای تخلیه باقیمانده شهروندان آمریکایی از افغانستان انجام خواهند داد. همزمان عملکرد دولت بایدن در مورد افغانستان با برخی انتقادها، از جمله از سوی قانونگذاران جمهوریخواه، روبرو است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا یکشنبه ۷ شهریورماه در تلویزیون ای.بی.سی گفت، دو نفر از اعضای داعش خراسان که در حمله آمریکا کشته شدند، کسانی بودند که درگیر برنامه ریزی و توطئه برای حملات تروریستی در کابل بودند و افزود، ما اطلاعات بیشتری در روزهای آینده در این باره دریافت خواهیم کرد.

وی در مورد روند تخلیه از افغانستان افزود «ما هر کار لازم برای تخلیه حدود ۳۰۰ شهروندان آمریکایی در افغانستان که گفته‌اند می‌خواهند خارج شوند، انجام می‌دهیم. برای رساندن آنها به فرودگاه فعالانه کار می‌کنیم.»

آقای بلینکن همچنین در مقابل این پرسش که چگونه پس از پایان مهلت سه شنبه کار تخلیه انجام خواهد شد چنین گفت «۱۴ کشور، روشن کرده اند که انتظار دارند طالبان رفت و آمد آزاد را پس از ۳۱ اوت فراهم کنند.»

آقای بلینکن افزود، ما اهرم قابل توجهی داریم که در هفته‌ها و ماه‌های آینده به طالبان انگیزه انجام تعهداتش را بدهیم؛ بطور فعال برای فعال نگاه داشتن فرودگاه کابل کار می‌کنیم.

مطالب مشابهی نیز یکشنبه از سوی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، در گفتگو با شبکه خبری فاکس بیان شد.

از سوی دیگر میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه در سنای آمریکا، در گفتگو با فاکس نیوز، تصمیم جو بایدن برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان را یک «تصمیم سیاسی وحشتناک» توصیف کرد و در واکنش به مطالب مقامات دولت مبنی بر داشتن اهرم برای واداشتن طالبان به انجام وعده هایش چنین گفت: «طالبان منابع مالی دارند و مانند شبکه حقانی درگیر تبهکاری سازمان یافته هستند و چنان نگران فشار مالی نیستند. آنها بربرهایی هستند که بطور حتم نگران نیستند دیگران درباره آنها چه فکر می‌کنند و کشورهای همسایه مانند پاکستان را دارند که در واقع دلسوز آنها بوده‌اند.»

آقای مک‌کانل همچنین تلاش کهنه سربازان آمریکایی که در افغانستان خدمت کرده‌اند را برای خارج کردن متحدان افغان آمریکا از افغانستان ستود.

XS
SM
MD
LG