لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

تلاش سازمان‌های امدادرسانی برای اسکان هزاران پناهجوی اتیوپیایی در سودان


در کشور آفریقایی سودان سازمان‌های امدادرسانی برای اسکان هزاران پناهجویی که در نتیجه خشونت‌های جاری در اتیوپی به سودان فرار کرده‌اند، تلاش می‌کنند.

صلیب سرخ سودان ضمن همکاری با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان کار اسکان بیست هزار پناهجوی اتیوپیایی را آغاز کرده است.

شرف الدین ساعد، رئیس صلیب سرخ سودان، در این باره گفت: «چهار هزار پناهگاه ساخته می‌شود که در هر کدام یک خانوار پنج نفری زندگی خواهد کرد.»

پناهجویان باید پناهگاه‌های خودشان را با تجهیزات و مصالحی که صلیب سرخ سودان در اختیارشان گذاشته است، بسازند.

اما برخی از پناهجویان مسن‌تر انتظار دارند کار ساخت پناهگاه‌ها به عهده سازمان‌های امدادرسانی باشد.

یکی از این پناهندگان می‌گوید: «بعضی‌ها که از من مسن‌ترند نمی‌توانند کار کنند. بعضی‌ها نابینا هستند و یا باید به کمک عصا راه بروند. معلوم نیست چه کسی باید برای‌شان پناهگاه بسازد.»

به گزارش آسوشیتدپرس بیش از چهل هزار پناهجو از خشونت‌های اخیر در منطقه تیگرای در اتیوپی فرار کرده‌اند و خود را به سودان در غرب آن کشور رسانده‌اند.

آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی، گفتگو با رهبران تیگرای را غیرممکن خوانده است. با این حال او به فرستادگان ویژه اتحادیه افریقا گفته که حاضر است با نمایندگانی مشروع از تیگرای مذاکره کند.

آبی احمد که دو سال قبل قدرت را در دست گرفت سازمان موسوم به «جبهه آزادیبخش تیگرای» را به اخلال در مسیر اصلاحات و حاکمیت قانون متهم کرده است.

گزارش مهدی آرمی

XS
SM
MD
LG