لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

پس از هشدار مایک پمپئو؛ دبیرکل سازمان ملل خواستار کاهش فوری تنش‌ها در شمال اتیوپی شد


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

در پی بروز درگیری‌های شدید در منطقه تیگرای در شمال اتیوپی، دبیرکل رئیس سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی شدید از این وضعیت خواستار تنش‌زدایی فوری میان طرف‌های درگیر شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز جمعه ۱۶ آبان ماه در این توئیت با اشاره به این که ثبات در اتیوپی برای کل منطقه شاخ آفریقا «حائز اهمیت» است، نسبت به وقوع درگیری‌ها در منطقه تیگرای این کشور به شدت ابراز نگرانی کرد.

او در ادامه نوشت: «من خواستار کاهش سریع تنش‌ها و حل مسالمت‌آمیز این مناقشه هستم.»

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چهارشنبه ۱۴ آبان در یک توئیت با ابراز نگرانی شدید از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر حمله جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای به پایگاه‌های نیروی دفاع ملی اتیوپی در منطقه تیگرای، نوشته بود که «ما خواستار اقدام فوری برای بازگرداندن صلح و تنش‌زدایی هستیم.»

رویترز گزارش داد که صداهای پراکنده تیراندازی روز گذشته تا ساعت ۳ بامداد به وقت محلی در منطقه شنیده می شده است. دو منبع دیپلماتیک نیز به این خبرگزاری گفتند، دو هواپیمای جنگنده اتیوپی بعدازظهر پنجشنبه در حال پرواز بر فراز مكل، مرکز تیگرای، بود‌ه‌اند. این اقدام به عنوان نمایش قدرت توسط نیروهای دفاع ملی اتیوپی توصیف شده است.

کشورهای منطقه شاخ آفریقا نگران هستند که درگیری‌های فعلی به جنگی تمام‌عیار زیر نظر آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی، تبدیل شود. ابی احمد، که به‌ دلیل تلاش‌هایش برای پایان دادن به یک دهه جنگ با اریتره در سال ۲۰۱۹ جایزه صلح نوبل را از آن خود کرده، نتوانسته است از بروز ناآرامی‌های قومی جلوگیری کند.

از زمان روی کار آمدن آبی احمد، اتیوپی چندین بار صحنه حملات خشونت آمیز بوده است. در تازه‌ترین مورد طی هفته گذشته افراد مسلح در غرب اتیوپی ۳۲ نفر را کشتند و بیش از ۲۰ خانه را آتش زدند.

XS
SM
MD
LG