لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

مترجم ارتش آمریکا اتهام درز اطلاعات به حزب الله لبنان برای هدف قراردادن عوامل کشتن قاسم سلیمانی را پذیرفت


نقاشی از حضور خانم مریم طاها تامپسون در جلسه دادگاه - عکس از : Federal court in Washington / WILLIAM J. HENNESSY JR.
نقاشی از حضور خانم مریم طاها تامپسون در جلسه دادگاه - عکس از : Federal court in Washington / WILLIAM J. HENNESSY JR.

یک مترجم وزارت دفاع آمریکا در جلسه دادگاه فدرال در پایتخت آمریکا، اتهام‌ مرتبط با درز اطلاعات محرمانه و طبقه‌بندی شده مرتبط با نیروهای امنیتی مخفی و جاسوسان آمریکایی به فردی که با حزب‌الله لبنان مرتبط بود را پذیرفت.

وزارت دادگستری ایالات متحده جزئیاتی از این پرونده را در بیانیه‌ای این هفته منتشر کرد. همچنین شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس نیوز گزارش داد در جلسه دادگاه که روز جمعه ششم فروردین برگزار شد،‌ «مریم طاها (طه) تامپسون» متهم این پرونده جرم خود مبنی بر درز اطلاعات محرمانه به حزب الله لبنان پس از کشته شدن قاسم سلیمانی را پذیرفت.

صدای آمریکا روز چهارشنبه ۱۴ اسفند به نقل از آسوشیتدپرس خبر داده بود خانم «تامپسون» که تبار لبنانی دارد و در سال ۱۹۹۳ شهروند ایالات متحده شده است، از طریق یک مرد با نفوذ در لبنان به ارسال اطلاعات محرمانه به گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان متهم شده است.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده که خانم تامپسون دسترسی به اطلاعات طبقه‌بندی شده و محرمانه داشت، از دسامبر ۲۰۱۹ تا چند ماه بعد در زمان دستگیری، در دفتر گروه‌های عملیات ویژه مستقر بود. خانم تامپسون ۶۳ ساله است و پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، اطلاعات محرمانه در مورد جاسوسان و نیروهای مخفی ایالات متحده و اهدافی برای حمله به نیروهای آمریکایی، را از طریق مردی لبنانی به حزب الله داده است. این مرد از تامپسون خواسته بود که اطلاعات و اسامی جاسوس‌هایی را که به کشتن سلیمانی کمک کرده بودند، در اختیار وی قرار دهد تا او این اطلاعات را به حزب الله لبنان برساند.

خودروی حامل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ۱۳ دی ۱۳۹۸ و پس از خروج از فرودگاه بین‌المللی بغداد حدف حمله پهپادهای نیروی هوایی آمریکا قرار گرفت. از آن زمان مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند قصد دارند که مقامات آمریکا که درگیر این کشتن بودند را هدف قرار دهند.

در جریان این درز اطلاعاتی، خانم تامپسون دستکم نام ۱۰ نیروی مخفی و همچنین ۲۰ هدف آمریکایی و چندین تاکتیک، فناوری و روش را به عامل حزب‌الله لبنان داد. خانم تامسون، اتهام یک فقره درز اطلاعات ملی دفاعی را پذیرفته است. دادگاه برای صدور حکم او ۲۳ ژوئن برگزار خواهد شد. احتمال دارد او به حبس ابد برای جرم خود محکوم شود.

دستیار دادستان کل، در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا یادآور شد که خانم تامپسون با انتقال اطلاعات طبقه‌بندی شده به شخصی که می‌دانست با شبه‌نظامیان حزب الله لبنان در ارتباط است، جان پرسنل ارتش آمریكا و دیگر افرادی را كه در منطقه جنگی از آمریكا حمایت می‌كنند، به خطر انداخت.

XS
SM
MD
LG