لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

قاسم سلیمانی از سپر انسانی برای حمل تجهیزات جنگی به سوریه استفاده می‌کرد؛ تایید نقش هواپیمایی ماهان در فعالیت‌های نظامی


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

یک خلبان هواپیمایی ماهان در گفت‌وگو با یک رسانه متعلق به سپاه پاسداران تایید کرد که با حضور شخص قاسم سلیمانی، از یک هواپیمای مسافربری این شرکت برای انتقال «بار ممنوع» به سوریه استفاده شده است.

اگرچه این خلبان توضیح بیشتری درباره جزئیات این بار ممنوع نداد، اما به نظر می‌رسد که اشاره او به تجهیزات و تسلیحات نظامی بوده باشد، چرا که هواپیمایی ماهان سال‌ها است از سوی دولت آمریکا به دلیل انتقال تجهیزات و نیروهای نظامی به سوریه، تحت تحریم قرار دارد.

بنا بر روایت امیر اسداللهی، خلبان شرکت هوایی ماهان، او در خرداد سال ۹۲ هدایت یک فروند هواپیمای مسافربری با ۲۰۰ مسافر را برعهده داشت و قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، نیز در آن پرواز حضور داشت.

او مدعی است که نیروهای عراقی به پرواز مشکوک شده و هواپیما را در فرودگاه بغداد به زمین می‌نشانند، اما قاسم سلیمانی با پوشیدن لباس مهندس پرواز در کابین خلبان می‌نشیند و خلبان با دادن رشوه به ماموران عراقی از کشف و ضبط «بار ممنوع» جلوگیری می‌کند.

اهمیت این روایت در آن است که با وجود گزارش‌های متعدد بین‌المللی از انتقال تجهیزات و نیروهای نظامی توسط هواپیمایی ماهان، مقامات جمهوری اسلامی همواره آن را رد می‌کرده‌اند.

استفاده از هواپیمای مسافربری برای مقاصد نظامی یکی از مصادیق استفاده از «سپر انسانی» است که طبق کنوانسیون ژنو «جنایت جنگی» محسوب می‌شود.

هواپیمایی ماهان ایر که در سال ۱۳۹۰ در چارچوب اقدامات ضد تروریستی آمریکا تحریم‌ شده بود، در آذر ۱۳۹۸ نیز به دلیل انتقال تجهیزات سرکوب مردم ایران و سلاح‌های کشتار جمعی تحریم شد.

قاسم سلیمانی، فرمانده سابق شاخه برون مرزی سپاه پاسداران که مقامات ارشد آمریکا او را تروریست شماره یک جهان خطاب کرده‌اند، در ۱۳ دی ۱۳۹۸ و طی یک عملیات نظامی به دستور پرزیدنت ترامپ از میان برداشته شد.

XS
SM
MD
LG