لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

آمریکا با سه هواپیمای جداگانه محموله‌های امداد به بیروت می‌فرستد


یک سرباز در محل انفجار در بندر بیروت در لبنان ایستاده است. ۶ اوت ۲۰۲۰
یک سرباز در محل انفجار در بندر بیروت در لبنان ایستاده است. ۶ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ ایالات متحده سه هواپیمای باربری «سی-۱۷» حامل محموله‌های امداد را به لبنان می‌فرستد. این کمک‌ها در پی انفجار مهیب در فرودگاه بیروت که دست کم ۱۵۰ کشته به جای گذاشت ارسال می‌شود. هواپیمای اول حامل غذا، آب، و اقلام درمانی روز پنج‌شنبه در بیروت به زمین نشست.

«فرماندهی مرکزی ایالات متحده» موسوم به «سنتکام» گفت که هواپیمای اول ۱۱ پالت محموله‌های امداد را از پایگاه نظامی آمریکا در قطر به لبنان تحویل داده است و دو هواپیمای دیگر طی ۲۴ ساعت آینده غذا و آب بیشتری را به بیروت خواهند رساند.

ژنرال کنت «فرنک» مک کنزی، فرمانده سنتکام، که عملیات نیروهای آمریکا در خاورمیانه را رهبری می کند روز پنج شنبه گفت: «ما با نیروهای مسلح لبنان در هماهنگی دقیق قرار داریم و به ارائه کمک های مضاعف طی تلاش های بازسازی لبنان ادامه خواهیم داد.»

ژنرال مک کنزی در تماسی با ژنرال جوزف عون، فرمانده نیروهای مسلح لبنان، از این ضایعه انسانی و ویرانی های ناشی از انفجار ابراز تاسف و همدردی کرد.

ارسال کمک به لبنان به لحاظ سیاسی با توجه به تسلط حزب الله بر دولت آن کشور با پیامدهایی سیاسی همراه خواهد بود. آمریکا و چند کشور دیگر حزب الله را سازمانی تروریستی اعلام کرده اند.

جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون، روز پنج شنبه ضمن تاکید بر آگاهی وزارت دفاع از نگرانی ها نسبت به این که کمک ها به دست چه کسانی خواهد رسید گفت ما می کوشیم «اطمینان حاصل کنیم که کمک ها به دست مردم لبنان که بیش از همه به آن نیاز دارند برسد.» وزارت دفاع آمریکا کمک های امداد را در هماهنگی با وزارت خارجه آمریکا و «سازمان توسعه بین المللی ایالات متحده» ارسال می کند.

سخنگوی پنتاگون گفت آمریکا در صورت درخواست دولت لبنان آماده است در تحقیقات درباره انفجار کمک کند.

XS
SM
MD
LG