لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۶

تماس مایک پمپئو با نخست وزیر لبنان؛ تاکید بر تعهد آمریکا برای کمک‌رسانی به مردم | شمار جانباختگان به ۱۳۵ نفر رسید


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۵ مرداد با حسن دیاب، نخست وزیر لبنان، گفت‌وگو کرد و به مردم لبنان بابت انفجار سهمگین در بندر بیروت که باعث کشته و زخمی شدن شمار بسیار زیادی از مردم و خسارت‌های ویران‌کننده به آن شهر شد، تسلیت گفت.

کیل براون، کفیل سمت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا در این گفت‌وگو بر تعهد پابرجای ایالات متحده بر کمک‌رسانی به مردم لبنان پس از این حادثه ناگوار، تاکید کرد. مایک پمپئو همچنین بر همبستگی و حمایت ایالات متحده از تلاش مردم لبنان برای برخورداری از کرامت، کامیابی، و امینتی که مستحق آن هستند،‌ تاکید کرد.

پرزیدنت ترامپ سه‌شنبه عصر در کنفرانس خبری در کاخ سفید با اشاره به انفجار بیروت گفت: «ابراز همدردی مردم آمریکا را با مردم لبنان که شاهد یک انفجار بزرگ در بیروت بودند، اعلام می‌کنم. گزارش ها حاکی از تعداد زیادی کشته و زخمی است. ما با لبنان رابطه خوبی داریم و آماده کمک به آنها در مورد این حادثه هستیم.»

به گزارش رویترز، آخرین آمار روز چهارشنبه از کشته شدن ‍‍۱۳۵ نفر در انفجار بیروت حکایت دارد.

گفته می‌شود هنوز تعداد بسیاری نیز در زیرآوار قرار دارند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتر و در بیانیه‌ای که غروب سه شنبه به وقت واشنگتن منتشر کرد،‌ گفت که ایالات متحده پیشنهاد کمک به مردم لبنان را داده است.

آقای پمپئو در این بیانیه گفت: «من با همه کسانی که تحت تاثیر این انفجار بزرگ در بخشی از بیروت قرار گرفته اند، ابراز همدردی می‌کنم. ما وضعیت را زیر نظر داریم و آماده کمک به مردم لبنان برای خروج از این فاجعه وحشتناک هستیم.»

همچنین اعلام شد عامل انفجار، مواد آتش‌بازی است. سه شنبه شب، رئیس جمهوری لبنان نوشت که قابل قبول نیست که ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم (مواد کود شیمیایی) بدون درنظر گرفتن نکات ایمنی انبار شده باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی اعلام کرد بخشی از ناحیه انبار بندر بیروت در پی یک انفجار شدید از بین رفت.

XS
SM
MD
LG