لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

آمریکا ۱۴ شخص حقیقی و حقوقی سوریه را به فهرست تحریم ناقضان حقوق بشر اضافه کرد؛ نام پسر بشار اسد هم اضافه شد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در ادامه تحریم‌های سوریه به دلیل نقض حقوق بشر، وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۴ نهاد حقیقی و حقوقی را بنا بر قانون قیصر به تحریم‌ها علیه رژیم بشار اسد، اضافه کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که روز چهارشنبه هشتم مرداد منتشر شده گفت: «ما تحریم‌های امروز را حماه و معره النعمان نام نهادیم. هدف از آن نام‌ها، گرامی‌داشت قربانیان دو فقره از فجیع‌ترین جنایات رژیم اسد است که هر دوی آنها در چنین هفته‌ای در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۹ روی دادند.»

مایک پمپئو افزود: «۹ سال پیش، نیروهای بشار اسد محاصره بیرحمانه‌ای را علیه شهر حماه آغاز کردند و ده‌ها تن از معترضان صلح‌جو را کشتند، که آن نشانه‌ای از رویدادهای آینده بود. یک سال پیش، رژیم اسد و متحدانش بازار شلوغ معره النعمان را بمباران کرده و ۴۲ شهروند بیگناه سوری را کشتند.»

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، نام «حافظ اسد»، پسر بشار اسد و سایر اقوام او از جمله «کرام اسد»، «زهیر توفیق اسد» و « وسیم انوار القطان» آمده است.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، این تحریم‌ها بر اساس «قانون قیصر» علیه نهادهای حامی مالی بشار اسد در این سرکوب‌ها وضع شده است. استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، در این بیانیه گفت: «بازرگانان فاسد و مرتبط با بشار اسد همزمان با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مجلل - که [ساخت آنها] به واسطه بی‌خانمان کردن غیرنظامیان بیگناه میسر شده است - سرکوب مردم سوریه را نیز تشدید کرده‌اند.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا افزود: «در حالی که رژیم اسد به دنبال کسب سود از رنج مردم است، ایالات متحده نسبت به ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه متعهد است.»

این تحریم‌ها ذیل «قانون قیصر» وضع شده است. آمریکا پیش از این تحریم‌هایی را بر اساس همین قانون و به دلیل نقض حقوق بشر علیه بشار اسد، همسرش اسما، و دیگر مقامات و نهادهای سوریه اعمال کرده بود.

طبق آخرین دور این تحریم‌ها، «وسیم انور القطان» و شرکت‌های سرمایه‌گذاری گردشگری مجلل وابسته به آن از جمله مرکز خرید قاسیون، هتل الجلا، و همچنین شرکت سرمایه‌گذاری گردشگری «مروج شام» و شرکت تجاری و سرمایه‌گذاری «آدم» تحریم شدند.

XS
SM
MD
LG