لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

واکنش وزارت خارجه آمریکا به انتخابات رژیم سوریه: شهروندان سوری تحت فشار به پای صندوق رفتند


مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (عکس از آرشیو)
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (عکس از آرشیو)

وزارت خارجه آمریکا با انتشار یک بیانیه‌ در روز دوشنبه ۳۰ تیرماه، نسبت به برگزاری انتخابات پارلمانی رژیم اسد واکنش نشان داد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با برگزاری انتخابات پارلمان از سوی رژیم اسد در سوریه، اعلام کرد که «رژیم اسد روز گذشته به اصطلاح انتخابات پارلمانی در سوریه برگزار کرد. بشار الاسد می‌خواهد این انتخابات مشکوک را به عنوان موفقیتی علیه آن چه به ادعای او طرح‌های غرب است، عرضه کند. اما واقعیت این است که این [انتخابات] تنها یکی دیگر از رای‌گیری‌های متعدد از پیش تعیین‌شده و غیرآزادانه اسد است که در آن مردم سوریه هیچ‌گونه انتخاب واقعی ندارند.»

مورگان اورتگاس افزود: «از زمان به قدرت رسیدن حزب بعث اسد در سوریه تاکنون آن کشور شاهد انتخابات آزاد و منصفانه نبوده و انتخابات اخیر نیز از آن مستثنی نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر وجود مدارکی مبنی بر این که ماموران صندوق‌ها برگه‌های علامت‌گذاری شده به نفع حزب بعث در اختیار رای‌دهندگان قرار داده‌اند، به مواردی از اعمال فشار بر شهروندان برای رای دادن و نقض حریم خصوصی رای‌دهندگان اشاره کرد.

او همچنین به بیش از یک چهارم جمعیت سوریه اشاره کرد که در خارج از این کشور هستند و یادآور شد که به این افراد «حق رای» داده نشده است.

خانم اورتگاس در ادامه گفت: «این جمعیتِ محروم از رای دادن شامل بیش از ۵ میلیون پناهنده رانده شده از کشور به دلیل جنگ بی‌امان رژیم علیه شهروندان خود است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که انتخابات سوریه باید مطابق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل «آزادانه و منصفانه» تحت نظارت این سازمان برگزار شود و همه شهروندان سوری حق مشارکت در آن را داشته باشند.

او یادآور شد تا زمانی که رژیم اسد این شرایط را فراهم و اجرا نکند، جامعه بین‌المللی همچنان به این انتخابات مشکوک بوده و آن را نامشروع می‌داند.

XS
SM
MD
LG