لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

افزایش تنش میان روسیه و اوکراین؛ دو کشور شماری از دیپلمات‌های یکدیگر را اخراج کردند


دیدار روز جمعه ۲۷ فرودین میان رئیس جمهوری اوکراین و فرانسه در پاریس
دیدار روز جمعه ۲۷ فرودین میان رئیس جمهوری اوکراین و فرانسه در پاریس

با افزایش تنش بین روسیه و اوکراین، دو کشور دیپلمات‌های یکدیگر را اخراج کردند. امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هم می‌گوید، برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های مسکو باید «خط قرمز کاملا مشخصی» برای ولادیمیر پوتین ترسیم کرد.

وزارت خارجه روسیه روز شنبه ۲۸ فروردین به واسیلی پوکوتیلو کاردار سفارت اوکراین در مسکو اطلاع داد که الکساندر سوسونیوک کنسول سرکنسولگری اوکراین در شهر سن پترزبورگ یک «عنصر نامطلوب» است و باید تا روز پنجشنبه خاک روسیه را ترک کند.

سرویس امنیت روسیه موسوم به «اف‌اس‌بی» روز جمعه اعلام کرد، آقای سوسونیوک را هنگام دیدار با یک شهروند روسیه و دریافت برخی اطلاعات طبقه بندی شده بازداشت کرده است.

وزارت خارجه اوکراین نیز متقابلا می‌گوید، از یکی از دیپلمات‌های ارشد روسیه خواسته تا خاک اوکراین را ترک کند، اما از ذکر نام و مشخصات او خودداری کرد.

شمار نیروهای ارتش روسیه در مرزهای شرقی اوکراین در هفته های اخیر افزایش یافته، و نیروی دریایی بریتانیا می‌گوید، دو کشتی جنگی آن کشور به نشانه همبستگی پیمان ناتو با اوکراین در ماه مه یعنی تا دو هفته دیگر به سوی دریای سیاه حرکت خواهند کرد.

به گزارش روزنامه ساندی تایمز، یک ناوشکن مجهز به موشک‌های ضدهوایی و یک ناوچه ضد زیردریایی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا پس از عبور از دریای مدیترانه از طریق تنگه بسفر وارد دریای سیاه خواهند شد.

در همین حال، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه گفت، قدرت‌های جهانی باید «خط قرمز واضحی» برای روسیه ترسیم کنند.

آقای مکرون در مصاحبه با شبکه خبری سی‌بی‌اس آمریکا که نسخه کامل آن یکشنبه ۲۹ فروردین پخش خواهد شد تاکید کرد «برقراری تحریم علیه روسیه به خودی خود کافی نیست و تنها عملکرد معتبر این است که قدرت‌های جهان حد و حدود کاملا مشخصی را برای کرملین تعیین کنند.»

XS
SM
MD
LG