لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

آمریکا از تصمیم لویه ‌جرگه و رئیس جمهوری افغانستان برای موافقت با آزاد کردن طالبان زندانی استقبال کرد


زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور افغانستان
زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور افغانستان

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان، در پیامی از تصمیم‌ لویه ‌جرگه و اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، برای آزادی طالبان زندانی و ادامه مذاکرات صلح، استقبال کرد.

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در پیامی گفت: «با این گام‌های جسورانه و پس از ۴۰ سال جنگ، فرصتی تاریخی برای صلح دست‌یافتنی است. صلحی که به نفع تمامی مردم افغانستان است و در ثبات منطقه‌ای و جهانی، تاثیر دارد.»

آقای خلیل‌زاد افزود: «در چند روز آینده انتظار داریم روند آزادی زندانیان تکمیل شود، سپس تیم [افغانستان] به دوحه سفر کند، و مذاکرات بین الافغانی بی‌درنگ آغاز شود.»

نماینده ویژه آمریکا گفت: «همان گونه که ما در ۱۹ سال گذشته از مردم افغانستان حمایت کرده‌ایم، حالا نیز از هر مرد و زن افغانستانی برای رسیدن به صلحی پایدار که سال‌ها آرزویش را داشتند، حمایت می‌کنیم.»

مذاکرات صلح میان افغانستانی‌ها، که با نام «مذاکرات بین‌ الافغانی» شناخته می‌شود، در مورد آزاد کردن ۴۰۰ تن از طالبان زندانی، به مانع برخورده بود. تصمیم‌گیری در مورد آزاد کردن این زندانیان به مجلس مشورتی سنتی موسوم به لویه جرگه سپرده شد و این مجلس مشورتی با آزادی این زندانیان موافقت کرد.

XS
SM
MD
LG