لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۳

دولت افغانستان اعلام کرد که برای هموار کردن راه صلح ۴۰۰ تن از طالبان زندانی را آزاد می‌کند


اشرف غنی روز یکشنبه قطعنامه لویه جرگه درباره موافقت آن مجلس مشورتی با آزادی طالبان زندانی را در دست گرفته است
اشرف غنی روز یکشنبه قطعنامه لویه جرگه درباره موافقت آن مجلس مشورتی با آزادی طالبان زندانی را در دست گرفته است

دولت افغانستان موافقت کرد که به منظور هموار کردن راه گفت‌و‌گوهای صلح و پایان دادن به دو دهه درگیری در کشور، ۴۰۰ تن از طالبان زندانی را آزاد کند.

به گزارش رویترز، لویه جرگه، مجلس مشورتی افغانستان، روز یکشنبه ۱۹ مرداد، دقایقی پیش از اعلام اشرف غنی تصمیم به آزادی این ۴۰۰ زندانی، با آزادی آنان «به منظور برداشتن مانع آغاز گفت و گوهای صلح و پایان خونریزی» موافقت کرد.

هفته گذشته، رئیس جمهوری افغانستان از اعضای لویه جرگه، متشکل از ۳۲۰۰ تن از رهبران قومی و سیاسی، دعوت کرده بود برای شرکت در نشستی در کابل برای تصمیم گیری درباره آزادی این زندانیان شرکت کنند. طالبان آغاز مذاکرات با دولت افغانستان را مشروط به آزادی این ۴۰۰ زندانی دانسته بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، ایالات متحده روز جمعه و در آغاز کار این مجلس مشورتی از اعضای آن خواسته بود که با حمایت از این تصمیم، راه را برای برقراری صلح در کشور هموار کنند.

تعدادی از زندانیانی که قرار است آزاد شوند در حملاتی در افغانستان شرکت داشته اند که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده است. دولت افغانستان با آزاد کردن این افراد به تعهد خود برای آزادی ۵ هزار طالبان زندانی عمل می‌کند.

رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داد که مذاکرات دولت افغانستان و طالبان احتمالا از این هفته در دوحه آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG