لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۲

حمله به زندان جلال آباد در شرق افغانستان تاکنون ۲۱ کشته و ۴۳ زخمی در پی داشته است


Afghan security personnel gather in front of a prison after an attack in the city of Jalalabad, east of Kabul, Afghanistan, Monday, Aug. 3, 2020. An Islamic State group attack on the prison in eastern Afghanistan holding hundreds of its members…
Afghan security personnel gather in front of a prison after an attack in the city of Jalalabad, east of Kabul, Afghanistan, Monday, Aug. 3, 2020. An Islamic State group attack on the prison in eastern Afghanistan holding hundreds of its members…

یک مقام محلی در افغانستان اعلام کرد که در حمله یک گروه وابسته به دولت اسلامی موسوم به داعش، به زندانی در شرق افغانستان دست کم ۲۱ نفر کشته و ۴۳ نفر نیز زخمی شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این حمله از اواخر روز یکشنبه ۱۲ مردادماه و پس از آن که مهاجمان یک خودروی بمب‌گذاری شده را در ورودی زندان جلال آباد در استان ننگرهار در شرق افغانستان منفجر کردند، شروع شد. سیتزه جویان وابسته به داعش پس از ورود به این زندان، با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

عطاء الله خوگیانی ، سخنگوی استانداری ننگرهار اعلام کرد که تا کنون سه نفر از افراد مهاجم کشته شده اند، اما این درگیری ها امروز ۱۳ مرداد ماه نیز با تیراندازی‌های پراکنده در محوطه زندان ادامه داشته است. همچنین در بین کشته شدگان این حملات غیرنظامیان، زندانیان، نگهبانان و نیروهای امنیتی افغانستان نیز بوده‌اند.

مقامات افغانستان گزارش دادند که پلیس معتقد است برخی از شبه نظامیان مهاجم در یک مجتمع مسکونی نزدیک به زندان سنگر گرفته‌اند و این موضوع شرایط را سخت تر کرده است.

آسوشیتدپرس گزارش داد که یک گروه دولت اسلامی در افغانستان معروف به «داعش-خراسان»، مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است. هنوز انگیزه و دلایل وقوع این حمله مشخص نیست.

ایالات متحده پیش از این در سپتامبر سال ۲۰۱۵ گروه داعش-خراسان را در فهرست ویژه تروریسم جهانی افزود و به عنوان یک گروه تروریستی خارجی تحت تحریم قرار داد.

یکی از مقامات استانی به شرط ناشناس بودن اعلام کرد که برخی از زندانیان نیز در حین درگیری اقدام به فرار کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که این زندان حدود ۱۵۰۰ زندانی را در خود جای داده است که گفته می شود چندصدنفر از این افراد از اعضای گروه دولت اسلامی موسوم به داعش هستند. این حمله یک روز پس از آن صورت گرفت که مقامات افغانستان اعلام کردند نیروهای ویژه افغان یک فرمانده ارشد داعش را در نزدیکی جلال آباد کشته اند.

از سوی دیگر سهیل شاهین، سخنگوی سیاسی طالبان به آسوشیتدپرس گفت كه این گروه در حمله به زندان جلال آباد مشاركت نداشته است. ایالات متحده در ماه فوریه توافق صلح را با طالبان انجام داد. دور دوم مهم و اساسی مذاکرات بین طالبان و رهبری سیاسی در کابل هنوز آغاز نشده است. با این حال، واشنگتن و ناتو در حال حاضر اقدام به عقب نشینی نیروهای خود مطابق با این توافق کردند.

همچنین طالبان آتش بس سه روزه را از روز جمعه به مناسبت «عید قربان»اعلام کرد که از تعطیلات مهم مسلمانان محسوب می شود. این آتش بس ساعت دو بامداد روز دوشنبه منقضی شده است.

XS
SM
MD
LG