لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۸

آمریکا درباره ادعای توطئه برای کشتن نماینده آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان تحقیق می کند


مردی از مقابل تصویر زلمای خلیل زاد، نماینده آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان، و ملا عبدالغنی برادر، از بنیانگذاران طالبان، در کابل عبور می کند. ۵ آوریل ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مقام های آمریکایی می گویند به طور جدی در حال تحقیق درباره این ادعاهای طالبان هستند که داعش در صدد ترور زلمای خلیل زاد، نماینده آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان، بوده است.

طالبان اخیرا ویدیویی را در اختیار روزنامه نگاران گذاشت که در آن دو مرد با چشمانی بسته در بازداشت می گویند داعش آن ها را برای کشتن زلمای خلیل زاد استخدام کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به صدای آمریکا گفت: «دولت ایالات متحده هر گونه تهدید بالقوه علیه پرسنل آمریکا را جدی می گیرد. مقام های آمریکایی علاوه بر مقامات دولت افغانستان در حال بررسی این ویدئو هستند.»

دو فرد بازداشت شده در آن چه که اعترافات به نظر می رسد به زبان پشتو می گویند نقشه کشتن خلیل زاد با کمک افسران فعلی و پیشین سازمان اطلاعات افغانستان طرح ریزی شده بود.

آن ها همچنین از رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، به عنوان یکی از تماس های اصلی خود نام می برند. نبیل با رد سریع اتهامات این ویدئوی هفت دقیقه ای را جعلی توصیف کرده است.

دو مرد بازداشت شده در ویدئو اعتراف می کنند که قصد داشتند خودروی بمبگذاری شده ای را در کابل در برابر مکانی که خلیل زاد قرار بود طی سفر ماه گذشته به افغانستان آن جا بماند منفجر کنند.

اما خلیل زاد آن روز به آن جا نرفت و تیم ترور به ولایت لوگر فراخوانده شدند. طالبان در یکی از پست های بازرسی در مسیر بازگشت آن ها در میان وسایل شان کارت های شناسایی دستگاه امنیت ملی افغانستان را پیدا و آن ها را دستگیر کرد.

طالبان در بیانیه ای ادعا کرد توطئه نافرجام ترور هدفی جز برهم زدن توافق تاریخی آن گروه با ایالات متحده نداشت.

هنوز روشن نیست آیا طالبان در جریان مذاکرات با خلیل زاد او را در جریان جزئیات این توطئه گذاشته بود یا نه.

XS
SM
MD
LG