لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

زلمی خلیلزاد درباره روند صلح افغانستان با نمایندگان طالبان و پاکستان دیدار کرد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

بخش انگلیسی صدای آمریکا- زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در راستای اجرای توافق صلح برای به پایان دادن به دو دهه درگیری در افغانستان با رهبران طالبان در قطر دیدار کرد.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان با انتشار جزئیات این دیدار در روز یکشنبه ۱۸ خردادماه اعلام کرد که خلیلزاد به همراه ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در این دیدار حضور داشته است.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان گفت که هر دو طرف درباره آزادی سریع زندانیان و آغاز مذاکرات درون افغانستان گفتگو کردند. همچنین ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی رهبر طالبان رهبری گروه طالبان را در این مذاکرات را برعهده داشت. مطلق القحطانی، فرستاده ویژه وزارت خارجه قطر نیز در این نشست حضور داشته است.

وزارت خارجه آمریکا پیش از این گفت‌وگوها و در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «محور اصلی» سفر خلیلزاد ضرورت «دستیابی به توافق بین طرف‌های افغانستانی» درباره اقدامات بعدی عملی به منظور آغاز شفاف مذاکرات درون افغانستان است.

با این حال گفتگوهای طولانی مدت در داخل افغانستان که قرار است بین طرف‌های مختلف در این کشور برگزار شود، با تبادل زندانیان بین دولت و طالبان گره خورده است.

کابل ملزم به آزادی ۵هزار زندانی طالبان در ازای آزادی هزار پرنسل افغان است که توسط طالبان دستگیر شده‌اند. طالبان تاکنون ۴۶۰ تن را آزاد کرده و دولت نیز ۲۷۰۰ شبه نظامی طالبان را آزاد کرده است.

در همین حال خشونت ها بین طرف‌های درگیر در افغانستان طی هفته‌های اخیر افزایش یافته و طالبان حملات گسترده‌ای را علیه نیروهای امنیتی افغانستان انجام داده و در این حملات ده‌ها نفر کشته شدند. همچنین دولت نیز با اقدامات ضد شورش به این حملات واکنش نشان داده است.

خلیلزاد همچنین به پاکستان رفت و با قمر جاوید بجوا، رئیس ارتش این کشور دیدار کرد. در بیانیه ارتش پاکستان آمده است که روند آشتی سیاسی در افغانستان، تلاش‌های پاکستان برای تقویت امنیت در مرز طولانی خود با افغانستان وحضور نزدیک به سه میلیون مهاجر افغان در خاک پاکستان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

همچنین سفارت آمریکا در پاکستان نیز در بیانیه‌ای گفت‌وگو درباره آزادی زندانیان و کاهش خشونت‌ها را از جمله مباحث مطرح شده در این دیدار عنوان و اعلام کرد که خلیلزاد از نقش نخست وزیری پاکستان در حمایت ازروند صلح افغانستان «ابراز قدردانی» کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که زلمی خلیلزاد و جاوید بجوا توافق کردند که صلح در افغانستان فرصتی بی سابقه برای پیشبرد امنیت و توسعه در منطقه است.
قرار است زلمی خلیلزاد درپایان سفر خود به افغانستان سفر کند.

XS
SM
MD
LG