لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

فشارهای روسیه باعث کاهش فعالیت‌های سفارت آمریکا شده است


نمایی از سفارت ایالات متحده آمریکا در مسکو
نمایی از سفارت ایالات متحده آمریکا در مسکو

بخش انگلیسی صدای آمریکا در گزارشی نوشت فشارها و محدودیت‌های اعمال شده از سوی کرملین، باعث شده فعالیت‌های سفارت آمریکا در روسیه محدود و دچار اختلال شود.

این گزارش که روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت منتشر شده، می‌گوید طبق دستور روسیه، سفارت آمریکا مجبور به کاهش ۷۵ درصدی کارکنان کنسولی شده و این دستور از روز چهارشنبه به اجرا گذاشته شده است.

کاهش فعالیت موجب شده تا در این سفارت، بررسی درخواست‌های صدور روادید، فقط برای موارد بسیار ویژه و اگر در حوزه «مرگ و زندگی» باشد، انجام می‌شود. با این وضعیت، بازرگان‌ها، دانشجوها و دیگر روابط اجتماعی میان آمریکا و روسیه مانند ارتباط خانوادگی، امور ازدواج و یا صدور گواهی تولد در حوزه صدور روادید، با مشکلات جدی روبرو می‌شود.

سفارت آمریکا در روسیه در مورد این که آیا کارکنان دیگری از ایالات متحده برای انجام امور کنسولی استخدام می‌کند یا نه، اعلامی نکرده است.

ماه گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دستوری امضا کرد که بر اساس آن فهرستی از «کشورهای غیردوست» تشکیل شود و سفارت این کشورها، اجازه استخدام کارکنانی از روسیه و کشورهای ثالت را نخواهد داشت.

این فهرست شامل کشورهای آمریکا، بریتانیا، اوکراین، لهستان و چند کشور دیگر اروپایی است ولی ایالات متحده نخستین کشوری است که از زمان امضا، این دستور در مورد سفارتش به اجرا درمی‌آید.

XS
SM
MD
LG