لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

پرزیدنت بایدن می‌گوید نشانه‌ای از نقش روسیه در حملات سایبری به شبکه انتقال سوخت در دست نیست


جو بایدن رئيس جمهوری ایالات متحده - دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
جو بایدن رئيس جمهوری ایالات متحده - دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، می‌گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد دولت روسیه مسئول حمله سایبری مرتبط با گروه مستقر در روسیه باشد.

پرزیدنت بایدن روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد دخالت کرملین در حمله سایبری به شرکت لوله سوخت‌رسان کلونیال پایپلاین و این که آیا دیدارش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، محقق خواهد شد یا نه، گفت: «من با پرزیدنت پوتین دیدار خواهم کرد. و تاکنون هم هیچ مدرکی از سوی نهادهای اطلاعاتی ما دال بر دخالت روسیه به دست نیامده است. اگر چه این گروه باج‌افزاری در روسیه مستقر است و به همین دلیل دولت روسیه تا حدی مسئول رسیدگی به این مسئله است.»

گروه موسوم به «نیمه تاریک» که متشکل از یک گروه تبه‌کاری روس است، دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که هدفش به دست آوردن پول و نه ایجاد مزاحمت برای جامعه بوده است.

پیشتر پلیس فدرال آمریکا نقش این گروه را در حمله سایبری تایید کرده بود.

دیگر مقامات کاخ سفید در کنفرانس خبری با رسانه‌ها اعلام کردند که تصمیم پرداخت و عدم پرداخت باج درخواست شده است، از سوی گروه نیمه تاریک با شرکت متضرر یعنی شرکت لوله سوخت‌رسان کلونیال پایپ‌لاین است.

شرکت کلونیال پایپلاین که به گفته مدیرانش چهل و پنج درصد انواع سوخت وسایل نقلیه را از ایالت نفت‌خیز تکزاس در جنوب آمریکا به هفده ایالت در شرق و شمال شرق آمریکا انتقال می دهد، اعلام کرد، در تلاش است به کمک شرکت‌های امنیت شبکه، سیستم خود را دوباره فعال کند.

هنوز قیمت سوخت خودروها در شرق آمریکا افزایش نیافته است و وزارت راه و ترابری آمریکا اعلام کرد که برای جلوگیری از این امر، محدودیت ساعات کار تانکرهای سوخت‌رسان را به صورت موقت معلق می‌کند.

کارشناسان امنیت سایبری می‌گویند که هیج شرکت خصوصی و یا نهاد و شرکت دولتی از تهاجم هکرها در امان نیست، و تشخیص این که اقدام به هک کردن، توسط فرد و نهاد غیردولتی و یا حکومتی انجام شده باشد، دشوار است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG