لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

کلی کرفت: قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران آخر هفته در شورای امنیت به رای گذاشته می‌شود


 کلی کرفت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد
کلی کرفت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران این هفته در شورای امنیت بررسی می‌شود.

کلی کرفت روز سه شنبه ۲۱ مرداد در گفت‌و‌گو با خبرنگار العربیه در نیویورک با اعلام این خبر گفت که انتظار می‌رود رای‌گیری درباره این قطعنامه آخر این هفته برگزار شده و هفته آینده نتیجه آن اعلام شود.

او اضافه کرد که این رای گیری در شورای امنیت در واقع یک انتخاب بین «رای دادن به تروریسم یا رای دادن به صلح و امنیت در جهان» است.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد درباره مذاکرات خود و وزیر خارجه آمریکا در روزهای اخیر با دیگر اعضای شورای امنیت گفت: «آنها می توانند رای دادن به سود بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان را انتخاب کنند یا به سود صلح و امنیت جهانی رای بدهند. ما در گفت‌و‌گوهای این هفته خود روشن می‌کنیم که ایالات متحده کار درست را انجام خواهد داد. ما نسبت به حفاظت از خاورمیانه، اسرائیل، و [نیروهای نظامی] خود در جهان،‌ و به ویژه در خاورمیانه، تعهد اخلاقی داریم.»

سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد شامگاه دوشنبه نیز در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: «ما هیچ انتخاب دیگری غیر از تمدید ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران و گسترش صلح و ثبات در سرتاسر جهان نداریم.»

کلی کرفت در مورد احتمال مخالفت روسیه و چین با ممنوعیت تمدید فروش تسلیحات متعارف به ایران گفت: «ما به طور واضح اعلام کرده‌‌ایم که ایالات متحده از همه ابزارهای خود استفاده می‌کند تا اطمینان پیدا کند ممنوعیت فروش تسلیحاتی، تمدید می‌شود.»

ایالات متحده آمریکا با توجه به اقدامات خصمانه رژیم ایران در منطقه، حمایت از تروریسم و مسلح کردن گروه‌های نیابتی خود در خاورمیانه که موجب بر هم زدن ثبات منطقه می‌شود، خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران شده است که تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در ۱۸ اکتبر پایان می‌‌یابد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر و در پیامی به اعضای شورای امنیت گفت: «این نهاد با یک انتخاب روبرو است: ایستادن برای صلح و ثبات جهانی، همان گونه که بنیانگذاران سازمان ملل می‌خواستند؛ یا این که بگذارد مهلت ممنوعیت فروش تسلیحات به جمهوری اسلامی ایران تمام شود و به ماموریت سازمان ملل که ما تعهد دادیم از آن محافظت کنیم، خیانت کند.»

XS
SM
MD
LG