لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۴

سفیر آمریکا در سازمان ملل: انتخاب درست، تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران است


کلی کرفت، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد - عکس: آرشیو
کلی کرفت، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد - عکس: آرشیو

کلی کرفت، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل، گفت: ما هیچ انتخاب دیگری غیر از تمدید ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران و گسترش صلح و ثبات در سرتاسر جهان نداریم.

خانم کرفت شامگاه دوشنبه ۲۰ مرداد و در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: فکرش را کنید که ۱۹ اکتبر فرا رسیده باشد بدون این که ممنوعیت فروش تسلیحاتی ایران تمدید شده باشد و چین و روسیه می‌توانند به ایران سلاح بفروشند. ایران سپس می‌تواند این تسلیحات پیشرفته و مرگبار را به سازمان‌های تروریستی خود در سرتاسر جهان از جمله علیه خاورمیانه، اسرائیل، سوریه، یمن، عراق، لیبی، لبنان صادر کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل افزود: ما یک انتخابت واضح داریم. انتخاب بین بزرگترین حامی تروریسم جهان و بین صلح و امنیت در سرتاسر جهان. ایالات متحده بسیار قاطعانه معتقد است تنها یک راه درست وجود دارد.

کلی کرفت در مورد احتمال مخالفت روسیه و چین با ممنوعیت تمدید فروش تسلیحات متعارف به ایران گفت: ما به طور واضح اعلام کرده‌‌ایم که ایالات متحده از همه ابزارهای خود استفاده می‌کند تا اطمینان پیدا کند ممنوعیت فروش تسلیحاتی، تمدید می‌شود.

سفیر آمریکا در شورای امنیت افزود: ‌ایران، بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است. ایران در یمن با تقویت حوثی‌ها، در سوریه با رژیم اسد،‌ ونزوئلا و در عراق با شبه‌نظامیان شیعه، تروریسم را گسترش می‌دهد.

ایالات متحده آمریکا با توجه به اقدامات خصمانه رژیم ایران در منطقه، حمایت از تروریسم و مسلح کردن گروههای نیابتی خود در خاورمیانه که موجب بر هم زدن ثبات منطقه می‌شود، خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران شده است که تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در ۱۸ اکتبر پایان میابد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتر و در پیامی به اعضای شورای امنیت گفت: این نهاد با یک انتخاب روبرو است: ایستادن برای صلح و ثبات جهانی، همان گونه که بنیانگذاران سازمان ملل می‌خواستند؛ یا این که بگذارد مهلت ممنوعیت فروش تسلیحات به جمهوری اسلامی ایران تمام شود و به ماموریت سازمان ملل که ما تعهد دادیم از آن محافظت کنیم، خیانت کند.

XS
SM
MD
LG