لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

وزارت دفاع آمریکا از طالبان خواست که به عملیات تهاجمی خود پایان دهد


نمایی از ساختمان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون
نمایی از ساختمان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا پنتاگون، روز یکشنبه ۱۷ مرداد، طی بیانیه‌ای با مخاطب قراردادن گروه طالبان از این گروه بار دیگر خواست عملیات‌ تهاجمی خود را متوقف، و در مذاکرات با حسن نیت شرکت کند.

آمریکا از نیمه سال گذشته با میزبانی قطر مذاکرات بین گروه طالبان و دولت افغانستان را کلید زده است. این مذاکرات تاکنون نتیجه ملموسی نداشته است.

در ادامه بیانیه پنتاگون آمده: «ما از گزارش‌های متعدد در مورد نقض حقوق بشر توسط طالبان، از جمله ورود قهری به سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی و استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، بسیار ناخرسندیم. ادامه خونریزی دستاوردی جز طولانی شدن درگیری‌ها به دنبال ندارد.»

در این بیانیه آمده که به رغم ادامه درگیری‌ها، آمریکا بر پایه دستور جو بایدن، رئیس جمهوری، به خروج منظم نیروهای نظامی‌اش از افغانستان ادامه خواهد داد، اما همزمان به ارائه پشتیبانی به نیروهای نظامی امنیتی دولت افغانستان درچارچوب توافق دوجانبه ادامه خواهد داد.

در گزارش پنتاگون به اخبار مربوط به ارسال بمب افکن‌های بی-۵۲ از پایگاه‌شان در قطر با هدف بمباران اهداف متعلق به گروه طالبان اشاره نشده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، دو روز پیش در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه خشونت طالبان برای آنها مشروعیت بین‌المللی به دنبال نخواهد آورد، به بخش‌هایی از سخنان رئیس جمهوری آمریکا در دیدار رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در کاخ سفید اشاره کرد که گفته بود: «دولت افغانستان و نیروهای دفاعی ملی افغانستان از آموزش، تجهیزات و تعداد کافی برخوردارند و اکنون زمان رهبری و اراده در برابر تجاوز و خشونت طالبان است.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG