لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

وزیر خارجه آمریکا از اسرائیل راهی مصر شد؛‌ تثبیت آتش‌بس میان اسرائیل و حماس


وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه وارد قاهره شد
وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه وارد قاهره شد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در ادامه سفر خود به خاورمیانه با هدف تثبیت آتش‌بس میان اسرائیل و گروه حماس که باریکه غزه را در کنترل خود دارد، روز چهارشنبه پنجم خرداد از اسرائیل وارد قاهره پایتخت مصر شد.

بنا بر برنامه اعلام شده، وزیرخارجه آمریکا با همتای مصری خود و همچنین رئیس تشکیلات اطلاعاتی مصر دیدار و رایزنی می کند. پیشتر دولت پرزیدنت بایدن از تلاش‌های دولت عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، در بهره گیری از نفوذ خود در حماس برای پایان دادن به درگیری مرگبار ۱۱ روزه اخیر قدردانی کرده بود.

آقای بلینکن قرار است پس از قاهره، در امان پایتخت پادشاهی اردن توقف کرده و با عبدلله دوم، پادشاه، و ایمن صفدی، وزیر خارجه اردن، در مورد تثبیت آتش‌بس و ارائه کمک به بازسازی غزه و تاکید مجدد بر حق اسرائیل در دفاع از خود گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه آمریکا در آخرین دیدارش با مقامات اسرائیلی با رووین ریولین، رئیس جمهوری آن کشور، دیدار و بار دیگر بر اهمیت ادامه آتش‌بس تاکید کرد.

آقای بلینکن روز گذشته در یک کنفرانس خبری علاوه بر تشریح اهداف سفرش برای تحقق ادامه آتش‌بس، به پرسشی در مورد مذاکرات جاری هسته‌ای غیرمستقیم بین واشنگتن و تهران با هدف احیای برجام و مخالفت نخست وزیر اسرائیل با ورود مجدد آمریکا به آن توافق پاسخ داد.

آقای بلینکن گفت آمریکا و اسرائیل، متحد کلیدی‌‌اش در خاورمیانه، دیدگاه مشترکی در قبال مواجهه با جمهوری اسلامی ایران دارند و افزود: «بر کسی پوشیده نیست که ما در مورد طی این مسیر و تحقق آن، با شرکای‌مان اختلاف دیدگاه داریم. این امری عادی بین متحدان و شرکا است.»

XS
SM
MD
LG