لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

آنتونی بلینکن در اسرائیل: آمریکا به غزه کمک خواهد کرد، نه به حماس


کنفرانس خبری روز سه‌شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به همراه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
کنفرانس خبری روز سه‌شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به همراه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان سفر به اسرائیل و پس از دیدار با نخست وزیر آن کشور گفت به دنبال حمایت بین‌المللی برای کمک به مردم غزه است و می‌خواهد این کمک به شکلی باشد که هیچ کدام از این کمک‌ها به دست مقامات حماس حاکم در غزه نرسد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه چهارم خرداد در اسرائیل گفت که ایالات متحده با متحدان بین‌المللی خود همکاری می‌کند تا اطمینان یابد حماس از کمک‌ها برای بازسازی غزه، منافعی حاصل نخواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو نیز در جریان این دیدار اعلام کرد اگر آتش‌بس از سوی حماس نقض شود، «اسرائیل پاسخی بسیار قدرتمند» به آن خواهد داد.

در جریان این دیدار، به مذاکرات با ایران هم اشاره شد. بنیامین نتانیاهو در سخنان خود گفت: «من امیدوارم ایالات متحده به برجام بازنگردد؛ چرا که به باور ما، این توافق راه ایران را برای داشتن یک زرادخانه‌ جنگ‌افزارهای هسته‌ای برخوردار از مشروعیت بین‌المللی، هموار می‌کند.»

نخست وزیر اسرائیل افزود: «ما همچنین تاکید کردیم که هر چه شود، اسرائیل همواره حق دفاع از خود را در برابر رژیمی که متعهد به نابودی ما و در تلاش برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی برای آن منظور است، حفظ می‌کند.»

وزیر خارجه ایالات متحده نیز گفت: «ما به تقویت تمامی ابعاد مشارکت باسابقه خود با اسرائیل ادامه می‌دهیم و این شامل مشاوره نزدیک با اسرائیل - همان طور که امروز انجام دادیم - در مورد مذاکرات در حال انجام در وین و در مورد احتمال بازگشت به توافق هسته‌ای ایران، همزمان با همکاری ما برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه است.»

XS
SM
MD
LG