لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

وزارت دفاع آمریکا با تغییر حوزه فرماندهی،‌ اسرائیل را به حوزه فعالیت سنتکام اضافه کرد


مقر اصلی سنتکام در ایالت فلوریدا
مقر اصلی سنتکام در ایالت فلوریدا

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، با تغییر ساختار حوزه فعالیت دفاعی خود، اسرائیل را به حوزه فعالیت فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، اضافه کرد.

وزارت دفاع ایالات متحده روز جمعه ۲۶ دی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آن وزارتخانه پس از بررسی «طرح فرماندهی متحد» خود، اسرائیل را از حوزه اختیارات ستاد فرماندهی اروپایی ایالات متحده خارج، و به حوزه سنتکام اضافه کرده است. وزارت دفاع آمریکا هر دو سال یک بار، محدوده‌ها و حوزه‌های دفاعی را با توجه به روابط و محیط عملیاتی، بررسی می‌کند.

این بیانیه می‌افزاید: «کاهش تنش‌ها میان اسرائیل و کشورهای عربی همسایه‌اش متعاقب توافق‌های ابراهیم، فرصتی استراتژیک را به ایالات متحده داد تا شرکای کلیدی خود را علیه تهدیدهای مشترک در خاورمیانه، همسو کند.»

وزارت دفاع آمریکا همچنین اعلام کرد: «اسرائیل از اصلی‌ترین متحدان استراتژیک ایالات متحده است و این اقدام فرصت‌های بیشتری را برای همکاری میان متحدان سنتکام به وجود می‌آورد و همزمان همکاری قدرتمند بین اسرائیل و متحدان اروپایی‌مان را حفظ می‌کند.»

بنا بر «توافق‌های ابراهیم» که با تلاش آمریکا به دست آمد، اسرائیل روابط خود را با امارات متحده عربی و بحرین و متعاقب آن با سودان و مراکش عادی کرد.

سنتکام حوزه دفاعی نیروهای نظامی ایالات متحده در خاورمیانه و بخشی از شمال آفریقا است و فرماندهی آن را ژنرال کنث مک‌کنزی برعهده دارد.

XS
SM
MD
LG