لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

در پی تولید اورانیوم فلزی در ایران، روسیه از جمهوری اسلامی خواست خویشتنداری نشان دهد


تاسیسات هسته ای نظنز در اصفهان -آرشیو
تاسیسات هسته ای نظنز در اصفهان -آرشیو

پس از آن که ایران تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرد، روسیه روز پنجشنبه ۲۳ بهمن از ایران خواست که خویشتنداری نشان دهد. تولید اورانیوم فلزی نقض جدید برجام به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی ریاباکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، به خبرگزاری روسی ریانووستی گفت: «ما منطق اقدامات آنها و دلایلی که ایران را به اقدام واداشته است، می‌فهمیم. با وجود این، لازم است خویشتنداری و رویکردی مسئولانه نشان داده شود.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه تایید کرد که ایران در اصفهان ۳.۶ گرم اورانیوم فلزی تولید کرده است.

در توافق سال ۲۰۱۵ برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی، ایران برای مدت ۱۵ سال از تولید و یا دست‌یابی به اورانیوم فلزی منع شده بود.

اورانیوم فلزی می‌تواند در ساخت بمب هسته‌ای استفاده شود. به گفته آژانس، تهران قبلا در مورد اقدام برای «طراحی نوع ارتقا یافته سوخت» به آژانس اطلاع داده بود.

ریاباکوف گفت که اقدام ایران نشان‌دهنده این است که تهران قصد دارد وضعیت فعلی را تحمل نکند. تهران به رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، هشدار داده است که زمان برای نجات توافق رو به پایان است.

دولت جو بایدن خواستار بازگشت جمهوری اسلامی به تعهدات خود در برجام است. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن در کنفرانس خبری خود گفت: «ایران تحت مفاد پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای، ان‌پی‌تی، متعهد است که هرگز، هرگز، هرگز، تا ابد به سلاح هسته‌ای دست نیابد و این تعهد را در قالب توافق هسته‌ای برجام هم تایید کرده است.»

XS
SM
MD
LG