لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

مقام اماراتی: واکنش ایران به صلح با اسرائیل نگران کننده و مخالفت ترکیه ریاکارانه است


انور قرقاش - آرشیو
انور قرقاش - آرشیو

یک مقام ارشد اماراتی می گوید امارات متحده عربی برای مقابله با رژیم ایران به صلح با اسرائيل نیاز نداشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، انور قرقاش، وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجی، روز جمعه ۴ مهر گفت که از نظر او سیاست های تهاجمی رژیم ایران طی سه دهه گذشته باعث نگرانی بسیاری از کشورهای عربی شده است و منجر به این شد که آنها به روابط خود با اسرائيل «نگاه تازه ای» کنند.

انور قرقاش که در جلسه ای مجازی که در جریان نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد سخنرانی می کرد، گفت نگاه تازه کشورهای عرب به رابطه با اسرائيل، مقصود ایران نبود اما اقدامات جمهوری اسلامی ایران بر منطقه اثر گذاشت.

انور قرقاش در مورد اینکه آیا کشورهای دیگر عربی نیز مسیر بحرین و امارات در برقراری رابطه دیپلماتیک با اسرائيل را پیش خواهند گرفت یا خیر، گمانه زنی نکرد.

قرقاش همچنین مخالفت ترکیه با روابط این کشورها با اسرائيل را «کاملا ریاکارانه» خواند. قرقاش گفت پارسال ۵۵۰هزار اسرائيلی به ترکیه سفر کردند و این دو کشور هر سال تقریبا ۳میلیارد دلار با هم تجارت دارند و ترکیه چندین دهه است که در اسرائیل سفارت دارد.

قرقاش گفت رابطه با اسرائيل برای کشورها، درهای بیشتری را باز می کند.

پیشتر پرزیدنت ترامپ به دست آمدن توافق‌های اخیر صلح در خاورمیانه را نتیجه تصمیم او در خارج کردن آمریکا از برجام دانسته و گفته بود: « اگر من آن توافق احمقانه را باطل نکرده بودم، توافق‌های اخیر صلح خاورمیانه به دست نمی‌آمد.»

XS
SM
MD
LG