لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

آوی برکوویتز: ایستادگی پرزیدنت ترامپ در مقابل جمهوری اسلامی اجازه داد توافق‌های صلح در منطقه حاصل شود


آوی برکوویترز، مشاور پرزیدنت ترامپ
آوی برکوویترز، مشاور پرزیدنت ترامپ

آوی برکوویتز، معاون جرد کوشنر که مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ و از اعضای تیم مذاکره‌کننده برای دستیابی به توافق صلح در خاورمیانه است، می‌گوید که ایستادگی پرزیدنت ترامپ در مقابل رژیم حاکم بر ایران، موجب دستیابی به توافق‌های تاریخی صلح اخیر در خاورمیانه شد.

آقای برکوویترز در گفت‌وگویی با پادکست خبری «لیسا دفتری» که روز پنجشنبه ۲۷ شهریور ماه منتشر شد، گفت: «این توافق‌های صلحی که در حال حاضر به همراه تعداد بیشماری از کشورهای دیگر مشغول کار روی آن هستیم، زمان‌ می‌برد؛ ولی من بر این باورم که یکی از مهم‌ترین عواملی که آنها [آن کشورها] در حال انجام آن هستند این است که پرزیدنت ترامپ در مقابل ایران ایستاد.»

وی با اشاره به برجام، که در زمان دولت پیشین آمریکا امضاء شد، آن را «توافقی ناکام» خواند که به ایران اجازه می‌داد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و میلیاردها دلار را در قالب معافیت از تحریم‌ها در اختیار رژیم قرار داد؛ پولی که رژیم ایران با استفاده از آن تروریسم حکومتی خود را در سرتاسر منطقه گسترش داد.

آوی برکوویتز گفت: «تمامی شرکای ما در منطقه می‌خواهند با ما همکاری کنند تا روابط‌شان با ایالات متحده را بهبود بخشند، با اسرائیل رابطه برقرار کرده و آن رابطه را تقویت کنند، و با تجاوزگری در منطقه مقابله کنند. به نظر من بسیار مهم است که ما چنین فرصتی داریم و من امیدوارم که اگر جامعه آمریکا این فرصت را به ما بدهد، این تلاش را ادامه دهیم.»

با تلاش و میانجی‌گری دولت پرزیدنت ترامپ، توافق‌های عادی‌سازی روابط میان اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین روز سه‌شنبه گذشته در کاخ سفید امضا شد. پرزیدنت ترامپ همچنین اعلام کرد که مذاکراتی بیشتری در راه است و دیگر کشورها هم به این توافق صلح وارد خواهند شد.

XS
SM
MD
LG