لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

ترکیه در آستانه آغازی دوباره در روابط با اسرائیل است


پرچم ترکیه بر فراز سفارت ترکیه در مجاورت پرچم اسرائیل در تل آویو دیده می شود. آرشیو، ۲۶ ژوئن ۲۰۱۶
پرچم ترکیه بر فراز سفارت ترکیه در مجاورت پرچم اسرائیل در تل آویو دیده می شود. آرشیو، ۲۶ ژوئن ۲۰۱۶

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ روابط اسرائیل و ترکیه ممکن است در آستانه تحولی چشمگیر باشد. یک مشاور ریاست جمهوری ترکیه گفتگوهای دوجانبه و امکان تجدید روابط دیپلماتیک کامل دو کشور تا ماه مارس را تایید کرده است. روابط بین دو متحد نزدیک، سال ۲۰۱۷، وقتی آنکارا سفیر خود را در تنش های فزاینده فرا خواند، تقریبا سقوط کرد.

مسعود جاشین، مشاور امور خارجی ریاست جمهوری ترکیه، با اشاره به گفتگوهای جاری با اسرائیل گفت: «اگر اسرائیل یک گام پیش بگذارد، ترکیه ممکن است بتواند دو گام به جلو بردارد. اگر ما یک چراغ سبز ببینیم، ترکیه بار دیگر سفارتخانه را باز خواهد کرد و سفرای خود را باز می گردانیم. شاید بتوانیم در ماه مارس روابط دیپلماتیک کامل را دوباره برقرار کنیم.»

تصمیم پرزیدنت ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و بهانه قطع روابط دو کشور بود.

جاشین اذعان کرد که انتخاب جو بایدن به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده موجب تقویت تلاش ها برای ترمیم روابط ترکیه و اسرائیل می شود: «چشم اندازهای تازه ای با بایدن وجود دارد؛ خیلی چیزها تغییر خواهد کرد.»

ترکیه و اسرائیل در مورد مناقشه میان ارمنستان و آذربایجان بر سر «ناگرنو قره باغ» مواضع مشترکی در حمایت از آذربایجان داشته اند. مقابله با قدرت و نفوذ ایران در منطقه از دیگر نقاط مشترک اسرائیل و ترکیه است.

XS
SM
MD
LG