لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

ترکیه در صدد پایان دادن به انزوا و تقویت اقتصادی است


تحریم تجاری عربستان سعودی به بازار عظیم منسوجات ترکیه که بعضی از برندهای بزرگ بین المللی را ارائه می دهد آسیب زده است
تحریم تجاری عربستان سعودی به بازار عظیم منسوجات ترکیه که بعضی از برندهای بزرگ بین المللی را ارائه می دهد آسیب زده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ صادرات ترکیه به بازارهای خاورمیانه، به دلیل تقابل فزاینده عربستان سعودی و مصر با آن چه سیاست خارجی خصمانه آنکارا توصیف می شود، با سختی هایی روبرو شده است. اما، ترکیه که اقتصادش از کووید-۱۹ آسیب دیده به دنبال آغازی دوباره در روابط دیپلماتیک اش است.

شرکت های ترکی مانند «اِرنسن»، سازنده دیگ های بخار صنعتی، بهای سنگینی را برای روابط بد آنکارا در سراسر خاورمیانه می پردازند.

علی اِرن، مدیرعامل ارنسن، می گوید یافتن راه تجارت در فضای به طور روزافزون خیانت کارانه دیپلماسی بین المللی یکی از نیازها برای بقا است: «ما یک جورهایی از خاورمیانه فاصله گرفتیم. روابط با عربستان سعودی و مصر خوب نیست، پس کمی به شرق برای نمونه به سوی اندونزی و بنگلادش که برای ما هم بازار خوبی بوده است تغییر تمرکز دادیم. اما این امر به طور خودکار اتفاق نمی افتد، ابتدا باید در آن بازارها جا باز کنیم.»

بنا بر گزارش ها، تحریم تجاری عربستان سعودی به بازار عظیم منسوجات ترکیه که بعضی از برندهای بزرگ بین المللی را ارائه می دهد آسیب زده است.

این تحریم ها بخشی از رقابت تلخ فزاینده بین ترکیه و عربستان سعودی برای تسلط بر منطقه است.

اما با آسیب هایی که اقتصاد ترکیه از همه گیری کووید-۱۹ متحمل شده است، آنکارا و ریاض اکنون از تعهد خود به همکاری برای رفع اختلافات خبر می دهند.

ترکیه و عربستان سعودی در گذشته از روابطی نزدیک سود می بردند و ریاض یکی از سرمایه گذاران عمده در ترکیه بود. آغازی دوباره در روابط ترکیه و عربستان سعودی همچنین می تواند منجر به یک آغاز دوباره در روابط آن کشور با دیگر کشورها از جمله مصر شود.

شرکت علی ارن کماکان هزینه های انزوای ترکیه را محاسبه می کند: «مصر برای ما یک ضرر بوده است، اما نگران نیستیم. در سایه تغییر مسائل سیاسی، مصر دوباره به سمت ما بازخواهد گشت.»

در حالی که ترکیه با افزایش ابتلای به کووید-۱۹ دست و پنجه نرم می کند، شرکت هایی مانند ارنسن که به تجارت بین الملل وابستگی دارند سخت چشم انتظار ترمیم روابط آسیب دیده کشورشان هستند.

XS
SM
MD
LG