لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ با نخستین پرواز مستقیم از اسرائیل وارد مراکش شد


آقای کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ این هفته به اسرائیل سفر کرده بود.
آقای کوشنر مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ این هفته به اسرائیل سفر کرده بود.

جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه به همراه سایر مقامات اسرائیلی از فرودگاه تل‌آویو، در یک پرواز مستقیم به مراکش سفر کرد. این نخستین پرواز مستقیم بین دو کشور بعد از اعلام عادی سازی روابط اسرائیل و مراکش است.

آوی ‌برکوویتس، دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا، ویدئویی از داخل هواپیما و حضور هیات آمریکایی و اسرائیلی منتشر کرده است.

سرپرست هیات اسرائیلی، مئیر بن شبات مشاور امنیت ملی و رئیس شورای عالی امنیت اسرائیل است.

با میانجیگری ایالات متحده چندین توافق در قالب «توافق‌های ابراهیم» برای عادی سازی روابط کشورهای مسلمان با اسرائیل صورت گرفته است؛ ابتدا اسرائیل و امارات متحده عربی روابط خود را عادی کردند و پس از آن بحرین به این توافق پیوست. سودان سومين کشوری بود که به این توافق پیوست و مراكش چهارمین کشور محسوب می‌شود.

حضور مقام ارشد آمریکایی در نخستین پرواز مستقیم از اسرائیل به مراکش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۲۰ آذر با انتشار یک توئیت نوشت: «امروز یک دستاورد تاریخی دیگر [حاصل شد]! اسرائیل و پادشاهی مراکش، دو دوست بسیارخوب ما، توافق کرده‌اند که روابط کامل دیپلماتیک برقرار کنند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در آن زمان و پس از توافق صلح تاریخی میان اسرائیل و امارات متحده عربی که با ابتکار و میانجی‌گری دولت آمریکا به دست آمد، گفته بود: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

XS
SM
MD
LG