لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

ساعاتی پس از تهدید اسرائیل از سوی مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی: سایت‌هایی در اطراف دمشق هدف حمله هوایی قرار گرفت


حمله هوایی به دمشق - آرشیو
حمله هوایی به دمشق - آرشیو

روزنامه اسرائيلی جروزالم پست سه شنبه شب ۲۶ اسفند، از حمله هوایی به سایت هایی در نزدیکی دمشق، پایتخت سوریه خبر داد. به نوشته این روزنامه، این حمله به اسرائيل نسبت داده شده است و پدافند هوایی سوریه نیز فعال شد. مقامات اسرائیل واکنشی‌ به این گزارش‌ها نداده‌اند.

جروزالم پست به نقل از رسانه دولتی سوریه، سانا، می نویسد حملات هوایی سه شبنه شب پس از آن انجام گرفت که تعدادی پرواز باری پیشتر در همین روز، بین ایران و سوریه گزارش شد.

ایران از متحدان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بوده و به این کشور سلاح و نیرو فرستاده است.

جروزالم پست به نقل از سانا نوشته که یک منبع نظامی سوریه مدعی شده که حمله هوایی نسبت داده شده به اسرائيل، سایت هایی نزدیک دمشق را هدف قرار داد و بیشتر موشک ها رهگیری، و تنها خساراتی مادی وارد شد.

حمله هوایی روز سه شنبه در شرایطی انجام گرفت که در همین روز، عالی‌ترین مقام نظامی ایران، محمد باقری در پیامی خطاب به فرمانده کل سپاه پاسداران،‌ ضمن تهدید کردن موجودیت اسرائیل گفت که «ظرفیت انهدام» اسرائيل «فراهم شده است.»

۲۰ اسفند، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته بود به عنوان نخست وزیر «تنها دولت یهود دنیا» هرکاری که لازم باشد برای ممانعت از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای انجام خواهد داد.

سایت «صدای پایتخت سوریه» گزارش داد که در حملات سه شنبه شب، یک محموله سلاح که در همین روز وارد فرودگاه بین المللی دمشق شده بود، هدف قرار گرفت. وقوع انفجارهایی نیز پس از حمله شبانه گزارش شد. این سایت گزارش داده است که احتمالا انفجارها ناشی از منفجر شدن مهمات بوده است.

سایت های مستقلی که پروازها را دنبال می کنند، پیشتر در روز سه شنبه تعدادی پروازهای ایرانی و سوریه از جمله با خطوط هوایی قشم ایر، ماهان ایر، و نیروی هوایی سوریه را گزارش کرده بودند. به گزارش جروزالم پست، این پروازها روز سه‌شنبه میان تهران و دمشق انجام شد.

اسرائيل تاکنون بارها نگرانی خود را نسبت به مقاصد هسته ای ایران ابراز کرده و آن را تهدیدی علیه موجودیت خود دانسته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، نیز روز سه شنبه ۵ اسفند طی یک سخنرانی نسبت به اقدامات ایران و گروه‌های نیابتی‌اش علیه اسرائیل هشدار داد و گفت اسرائيل نمی‌گذارد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند. او گفت: «ما به سرزمین اسرائيل بازنگشته‌ایم که اجازه دهیم رژیم متوهم آیت‌الله‌ها به داستان احیای مردم یهود پایان دهد.»

کشورهای بسیاری با اشاره به تهدیدات ایران علیه موجودیت اسرائيل، نسبت به مقاصد هسته ای تهران ابراز تردید کرده اند و خواستار محدودیت های گسترده بر برنامه موشکی و اتمی ایران هستند.

XS
SM
MD
LG